Νίκη για τον Φοίνικα, 3-1 την Νίκη Αιγινίου

Παρά το ότι έχασε το πρώτο σετ, ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε με 3-1 σετ της Νίκης Αιγινίου εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών.Η παράδοση που θέλει τον Φοίνικα Σύρου να κερδίζει τη Νίκη Αιγινίου συνεχίστηκε και το Σάββατο (26/1) στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής.Η ομάδα του Χρήστου Πάτρα παρότι δεν είχε στη σύνθεση της τον τραυματία Ηλία Λάππα και έχασε το 1ο σετ
με 30-28, κατάφερε να βρει το δρόμο για τη νίκη με 3-1 σετ και να πάρει ένα ακόμα τρίποντο στην προσπάθεια να ανέβει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας που είναι και ο μεγάλος στόχος μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου.Η Νίκη Αιγινίου γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα που της έβαλε... φρένο για την 8άδα. Ο αγώνας ήταν διαφήμιση για το βόλεϊ και είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ.Στο 1ο σετ η Νίκη προηγήθηκε 15-12, ο Φοίνικας ισοφάρισε 21-21 και είχε τρία σετ μπολ, όμως, ο Φοίνικας με τους Γκεοργκίεφ, Μακλάχλι κατάφερε να γυρίσει το σετ και να επικρατήσει 30-28 ενώ είχε ευκαιρία και στο 28-27.Από το 2ο σετ ο Φοίνικας βελτίωσε την υποδοχή του, ο Κουρνέτας ανέβασε τις ταχύτητες και οι «πειρατές» είχαν συνέχεια τον έλεγχο.Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ που η Νίκη Αιγινίου ήταν μπροστά στο σκορ 21-17 αλλά ο Φοίνικας με καλές άμυνες και «κόντρα επιθέσεις» πλησίασε στο 23-22. Εκεί έγινε η φάση του αγώνα.Ο Γκεοργκίεφ κάρφωσε, οι διαιτητές έδωσαν άουτ την επίθεση του Βούλγαρου της Νίκης και το σκορ έγινε 23-23. Ο Ντάμπουβιτς διαμαρτυρήθηκε στους διαιτητές και χρεώθηκε κίτρινη κάρτα (23-24) και αμέσως μετά ακολούθησε και η αποβολή από το σετ του προπονητή των γηπεδούχοων Θανάση Στράντζαλη για διαμαρτυρία.Στο 4ο σετ που η Νίκη προηγήθηκε 16-14, αλλά ο Φοίνικας ισοφάρισε 18-18, πέρασε μπροστά με 22-20 από αποτελεσματικά μπλοκ και έφτασε στη νίκη.Τα σετ: 30-28, 18-25, 23-25, 21-25.Νίκη Αιγινίου (Στράντζαλης): Παπαδημητρίου 9 (8/21 επ., 1 μπλόκ, 69% υπ. – 41% άριστες), Μακλάχλιν 13 (11/23 επ., 2 άσοι, 70% υπ. – 59% άριστες), Γάτσης 6 (3/12 επ., 3 μπλοκ), Ντάμποβις 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 21 (19/43 επ., 2 μπλοκ), Ποτολίδης 10 (6/13 επ., 3 μπλοκ), Εφραιμίδης –λ (78% υπ. – 56% άριστες) / Γεωργόπουλος Β. 2 (2/5 επ., 67% υπ. – 67% άριστες), Παράσογλου, Γεωργόπουλος Α.Φοίνικας Σύρου (Πάτρας): Σουλτανόπουλος 10 (5/9 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Κουρνέτας 3 (1/2 επ. 2 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (7/11 επ., 3 μπλοκ), Κοβάσεβιτς 20 (16/34 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 60% υπ. – 50% άριστες), Ντορνέλας 26 (24/41 επ., 2 μπλοκ), Νικηφορίδης 3 (3/10 επ., 68% υπ. – 50% άριστες), Γκαράς-λ (73% υπ. – 60% άριστες) /, Θάνος 2 (2/2 επ.) Αρβανίτης, Ιλιτς, Τσέργας.