Αποκλείστηκαν ΚΠΡ, Νόριτς, με άγχος προκρίθηκαν Αρσεναλ, Εβερτον

Δύο ομάδες της Premier League, η ΚΠΡ και η Νόριτς, αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του Κυπέλλου Αγγλία, δύσκολες προκρίσεις στους "16" της διοργάνωσης για Αρσεναλ και ΕβερτονΓια μία ακόμα φορά αποδείχθηκαν πως το Κύπελλο αποτελεί το θεσμό των εκπλήξεων. Θύματα αυτή τη φορά έπεσαν τόσο η ΚΠΡ, όσο και η Νόριτς, που αποκλείστηκαν
από ομάδες, που αγωνίζονται σε μικρότερες κατηγορίες.Η μεν ΚΠΡ ηττήθηκε στο "Λόφτους Ρόουντ" από την ΜΚ Ντονς, η οποία και επικράτησε με 4-2. Τα γκολ πέτυχαν οι Τραορέ (4’ αυτογκόλ), Λόου (40’), Χάρλεϊ (51’΄) και Πότερ (56’). Ο Μπόθροϊντ στο 83ο και ο Φάμπιο στο 91ο λεπτό, απλά μείωσαν.Η δε Νόριτς αποκλείστηκε από τη Λούτον, η οποία και νίκησε 1-0 εκτός έδρας. Το νικητήριο γκολ σημείωσε στο 81' ο Ρέντελ.Από εκεί και πέρα, η Αρσεναλ... λαχτάρησε, αλλά τελικά έκαμψε την αντίσταση της Μπράιτον με 3-2. Ο Ζιρού άνοιξε το σκορ στο 16’, αλλά ο Μπαρνς απάντησε στο 33’.Ο γάλλος επιθετικός έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους Κανονιέρηδες στο 57' λεπτό, αλλά λίγο αργότερα, ο Ουλόα έγραψε το 2-2.  Τη νίκη και το "εισιτήριο" για την επόμενη φάση στην Άρσεναλ έδωσε ο Θίο Γουόλκοτ στο 85’.Αγχωτική πρόκριση πήρε και η Εβερτον, που κέρδισε 2-1 την Μπόλτον στο "Ρίμποκ". Ο Στίβεν Πίεναρ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες με τη συμπλήρωση 18 λεπτών αγώνα, αλλά ο Σορντέλ ισοφάρισε στο 27’. ΟΗ Μπόλτον είχε τις ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη-πρόκριση, αλλά δεν ήταν εύστοχη και την τιμώρησε ο Χάιτινγκ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μόλις 17 λεπτά αγωνίστηκε ο Κέβιν Μιραλάς στην επιστροφή του στο αρχικό σχήμα της Εβερτον έπειτα από ενάμιση μήνα. Νέο πρόβλημα αποκόμισε ο βέλγος, που στάθηκε εκ νέου άτυχος.Αναλυτικά τα αποτελέσματα του 4ου γύρου: Στόουκ – Μάντσεστερ Σίτι 0-1 Μπόλτον – Έβερτον 1-2 Μπράιτον – Άρσεναλ 2-3 Ντέρμπι – Μπλάκμπερν 0-3 Χάντερσφιλντ – Λέστερ 1-1 Χαλ – Μπάρνσλεϊ 0-1 Μάκλσφιλντ – Γουίγκαν 0-1 Μίντλεσμπρο – Όλντερσοτ 2-1 Νόριτς – Λούτον 0-1 ΚΠΡ – ΜΚ Ντονς 2-4 Ρέντινγκ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 4-0 Σάουθπορτ – Ρέξαμ 1-3 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Φούλαμ (19:30) Μπρέντφορντ – Τσέλσι (27/1, 14:00) Λιντς – Τότεναμ (27/1, 16:00) Όλνταμ – Λίβερπουλ (27/1, 18:00)