Νέα ζωγραφιά Ντε Βινσέντι και ΠΑΣ 3Χ3

Με νέο εντυπωσιακό γκολ του Ντε Βινσέντι, ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε 1-0 τον ΟΦΗ στους Ζωσιμάδες, σημείωσε την τρίτη διαδοχική του νίκη και πλησίασε τον 5ο Ατρόμητο στον ένα βαθμόΤην αγωνιστική του άνοδο πιστοποίησε η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου, που για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι κατακτάει το τρίποντο με αποτέλεσμα να βρίσκεται πλέον ένα βαθμό πίσω από την 5η ομάδα της βαθμολογίας, τον Ατρόμητο. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο α' μέρος και βρήκαν δίχτυα με τον
Ντε Βινσέντι στο 38', γκολ, που αποδείχθηκε αρκετό. Οι κρητικοί, που στο τελευταίο δεκάλεπτο έπαιξαν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Βερόν, αντέδρασαν στην επανάληψη, αλλά έπεσαν πάνω στον Φεγκρούς, που με εξαιρετικές επεμβάσεις κράτησε το τρίποντο για τον ΠΑΣ.Για ακόμα ένα παιχνίδι η επιθετική τετράδα, Ντε Βινσέντι, Ιλιτς, Γεωργίου και Κοροβέσης ήταν το Α και το Ω για τον ΠΑΣ, σπρώχνοντας την ομάδα των Ιωαννίνων προς το θετικό αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο α' μέρος, με τον Κοροβέση να απειλεί σε δύο περιπτώσεις (στο 8' και το 28') και τον Γουναρίδη να πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση σε κεφαλιά του Τζημόπουλου στο 34'.Ο ΟΦΗ δεν μπορούσε να βγει με αξιώσεις στην επίθεση και είναι χαρακτηριστικό πως σε καμία περίπτωση δεν προβλημάτισε τον Φεγκρούς. Παράλληλα είχε προβλήματα στα μετόπισθεν και το γκολ φαινόταν πως ήταν θέμα χρόνου. Τελικά ήρθε στο 38' με τον Ντε Βινσέντι να προσθέτει ένα ακόμα εντυπωσιακό γκολ στο ενεργητικό του. Ο αργεντινός είναι σε μεγάλη φόρμα και με μακρινό σουτ άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη.Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε, με τους κρητικούς να εμφανίζονται σαφέστατα πιο επιθετικοί, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο στον ΟΦΗ και λίγο έλλειψε να το πληρώσουν. Αρχικά ο Φεγκρούς πραγματοποίησε δύο σωτήριες επεμβάσεις στην ίδια φάση σε προσπάθειες των Σίσιτς και Παπάζογλου στο 59', ενώ στο 63' ο Λαμπρόπουλος έστειλε την μπάλα μόλις άουτ με μακρινό σουτ.Η ομάδα του Αναστόπουλου συνέχισε να ψάχνει διαδρόμους προς την εστία του Φεγκρούς, ωστόσο ο μαροκινός ήταν σταθερός όποτε χρειάστηκε, ενώ το έργο των κρητικό προς το τέλος έγινε ακόμα πιο δύσκολο. Αιτία η αποβολή του Βερόν (με δύο κίτρινες κάρτες στο 81'), που άφησε τους συμπαίκτες του με αριθμητικό μειονέκτημα, το οποίο και τελικά ο ΠΑΣ εκμεταλλεύτηκε για να κρατήσει το υπέρ του 1-0 και τους τρεις βαθμούς.