Δύσκολο διπλό του Πανιωνίου στα Ιλίσια

Την έκτη του νίκη, σε επτά αγώνες στημν Α1 πέτυχε το Σάββατο (24/11) ο Πανιώνιος, που επικράτησε δύσκολα με 75-69 του Ηλυσιακού στα Ιλίσια, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής. Ντεμπούτο με νίκη στον πάγκο των κυανέρυθρων για τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, σε αντίθεση με τον προπονητή του Ηλυσιακού, Γιώργο Ζευγώλη, ο οποίος έφτασε κοντά, αλλά δεν μπόρεσε να οδηγήσει την ομάδα του στην δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα.Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και με τους Δορκοφίκη, Σκοτ
και Χάμπτον, πήραν ένα προβάδισμα έξι πόντων (10-4), στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου.Με τους Μπούκερ, Μίλμπουρν και Γκιμπς, ο Πανιώνιος ισορρόπησε στην συνέχεια το ματς (14-14), ενώ με καλάθι του Μπόγρη έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα ενός πόντου (17-16, 10').Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (36-36, 19'). Ωστόσο, με πόντους των Σπανού και Τζόουνς, ο Ηλυσιακός έκανε ένα 4-0 στο τελευταίο λεπτό της περιόδου και πήγε στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο με +4 (40-36).Η ομάδα του Ζευγώλη μπήκε πολύ δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με πόντους των Σκοτ, Τζόουνς και Χάμπτον έκανε επιμέρους σκορ 7-2 και ξέφυγε με οκτώ (47-38, 25').Παρά τις προσπάθειες των Παππά και Μπόγρη για τους κυανέρυθρους, οι γηπεδούχοι, με ηγέτη τον Χάμπτον, όχι μόνο διατήρησαν το προβάδισμα τους, αλλά έφτασαν την διαφορά τους και σε διψήφιο αριθμό (56-45, 29').Ωστόσο, η απάντηση της ομάδας του Σφαιρόπουλου ήταν άμεση. Με τους Γιάνκοβιτς, Πέιν και Παππά, ο Πανιώνιος έκανε σερί 9-0 στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου και μείωσε στο καλάθι (54-56, 30').Με τους Δορκοφίκη και Αποστολίδη, ο Ηλυσιακός κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 32' (60-59), αλλά στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι, με πρωταγωνιστή τον Πέιν, έκαναν επιμέρους σκορ 8-1 και πήραν κεφάλι στο σκορ με έξι (67-61, 36').Με πόντους των Τζόουνς και Αποστολίδη, ο Ηλυσιακός απάντησε με ένα δικό του 4-0 και μείωσε σε 65-67 στο 38', δίνοντας παράλληλα χαρακτήρα θρίλερ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.Οι Γιάνκοβιτς και Παππάς ανέλαβαν δράση για τους φιλοξενούμενους στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα και οδήγησαν τον Πανιώνιο στην νίκη επί του Ηλυσιακού, με το τελικό 75-69.Τα δεκάλεπτα: 16-17, 24-19, 16-18, 13-21.