Λευκή ισοπαλία στην Κρήτη

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με κινητήριους μοχλούς τους Ζορμπά, Κουτσιανικούλη, δημιουργούσαν πολλά προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Ωστόσο, τα σουτ των Ζορμπά (5') και Μπανούση (14') σταμάτησαν στον σταθερό Βιβιανί.Μετά το πρώτο 20άλεπτο, η Ξάνθη ανέβασε την απόδοση της και πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 23', ο Γουναρίδης μπλόκαρε την κεφαλιά του Μαρκόφσκι, ενώ ένα λεπτό αργότερα η ομάδα του Ουζουνίδη έφτασε πολύ κοντά στο γκολ,
όταν το σουτ του Μαρσελίνιο, από το ύψος της περιοχής, πέρασε ελάχιστα άουτ.Η λόμπα του Κουτσιανικούλη στο 31' δεν βρήκε στόχο για τον ΟΦΗ, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο τερματοφύλακας των κρητικών, Γουναρίδης, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια το σουτ του Μαρκόφσκι στην κίνηση.Η τελευταία καλή φάση για το πρώτο μέρος άνηκε στους ακρίτες. Στις καθυστερήσεις, ο Μαρσελίνιο έκανε ωραία ατομική ενέργεια από αριστερά, αλλά ο Γουναρίδης μπλόκαρε το σουτ του επιθετικού της Ξάνθης.Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά το δεύτερο μέρος, πιέζοντας αρκετά την άμυνα των γηπεδούχων. Παρά την υπεροχή της, η Ξάνθη δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους στην άμυνα του ΟΦΗ, με αποτέλεσμα να απειλεί μόνο με μακρινά σουτ, τα οποία δεν έβρισκαν τον στόχο.Στο 72', ο Μαρσελίνιο προσπάθησε με ψηλοκρεμαστό σουτ να νικήσει τον Γουναρίδη, αλλά ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ κράτησε ανέπαφη την εστία του, ενώ στο 81' ο βραζιλιάνος δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.Το 0-0 έμεινε μέχρι την συμπλήρωση των 90', με την Ξάνθη να δικαιούται κάτι παραπάνω και τον ΟΦΗ να είναι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα.