Πλήρωσε τα λάθη της η Λίβερπουλ

Οι Reds ήταν καλύτεροι από τους αντιπάλους τους και προηγήθηκαν δύο φορές, όμως τα λάθη των δύο αμυντικών τους "πρόδωσαν" την ομάδα τους.Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 34ο λεπτό με δυνατή κεφαλιά του Σκρτελ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τζέραρντ. Το 1-1 προήλθε από όμορφη ατομική προσπάθεια του Τέβεζ στο 63', όταν ο αργεντίνος έκανε τη σέντρα και ο  Κέλι στην προσπάθειά του να διώξει έστρωσε την μπάλα στον Γιάγια Τουρέ, που από κοντά ισοφάρισε.Τρία λεπτά αργότερα, όμως, ο Σουάρεζ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έβαλε και πάλι τη Λίβερπουλ μπροστά στο σκορ. Κι ενώ οι φιλοξενούμενοι
έδειχναν ανήμποροι να επανέλθουν, ο Σκρτελ τους "χάρισε" το 2-2 στο 80'. Ο σλοβάκος δεν πρόσεξε τον Τέβεζ σε γύρισμά του προς τον Ρέινα και ο αργεντίνος εύκολα πέρασε τον ισπανό τερματοφύλακα για τη δεύτερη ισοφάριση του σκορ.Λίβερπουλ (Ρότζερς): Ρέινα, Τζόνσον, Κόατες, Κέλι (66' Χοσέ Ενρίκε), Σκρτελ, Τζέραρντ, Λούκας (5' Σέλβι), Αλεν, Στέρλινγκ, Σουάρεζ, Μπορίνι (83' Κάρολ)Μάντσεστερ Σίτι (Μαντσίνι): Χαρτ, Κομπανί, Ζαμπαλέτα, Κολάροφ, Κ. Τουρέ, Μίλνερ (76' Σίλβα), Νασρί (59' Ρόντγουελ), Ντε Γιονγκ, Γ. Τουρέ, Τέβεζ, Μπαλοτέλι (62' Τζέκο)Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 2ης αγωνιστικής:Σάββατο (25/8)Σουόνσι - Γουέστ Χαμ 3-0 (20' Ρανχέλ, 29' Μίτσου, 64' Γκρέιαμ)Αστον Βίλα - Έβερτον 1-3 (75' Ελ Αχμαντί - 3' Πίνααρ, 31' Φελαϊνί, 44' Γέλαβιτς)Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Φούλαμ 3-2 (10' Φαν Πέρσι, 35' Καγκάβα, 41' Ραφαέλ - 3' Νταφ, 64' αυτ. Βίντιτς)Νόριτς - ΚΠΡ 1-1 (11' Σίμεον Τζάκσον - 19' Ζαμόρα)Σαουθάμπτον - Γουίγκαν 0-2 (51' Ντι Σάντο, 89' Κονέ)Σάντερλαντ - Ρέντινγκ (αναβολή λόγω βροχής)Τότεναμ - Γουέστ Μπρομ 1-1 (74' Ασού-Εκοτό - 91' Μόρισον)Τσέλσι - Νιούκαστλ 2-0 (22' πεν. Αζάρ, 45' Τόρες)Κυριακή (26/8)Στόουκ - Άρσεναλ 0-0Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Σίτι 2-2 (34' Σκρτελ, 66' Σουάρεζ - 63' Γιάγια Τουρέ, 80' Τέβεζ)