Καθάρισε τη Λεβάντε η Ατλέτικο

Νίκη ανάσα για την Ατλέτικο στη Μαδρίτη, καθώς κέρδισε πιο εύκολα απ' ό,τι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα με 3-2 τη Λεβάντε, σημειώνοντας μόλις τη δεύτερη νίκη της στα τελευταία οκτώ παιχνίδια της.

Οι ροχιμπλάνκος έφτασαν τους 16 βαθμούς και ανέβηκαν στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η Λεβάντε βρίσκεται σταθερά στην πρώτη τετράδα. Αξιοσημείωτο είναι πως και τα πέντε γκολ σημειώθηκε στο τελευταίο 25λεπτο του αγώνα.

Ο Πίτσι άνοιξε το σκορ στο 69', ενώ ο Τόρες

ισοφάρισε προσωρινά για τους φιλοξενούμενους στο 72'. Τρία λεπτά αργότερα η Ατλέτικο πήρε και πάλι το προβάδισμα αυτή τη φορά με τον Αντριάν, ενώ ο Ντιέγκο έκανε και το 3-1 στο 83'. Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Σουάρες στις καθυστερήσεις.

Το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής της Primera Division:

Σάββατο, 19/11
Βιγιαρεάλ-Ρεάλ Μπέτις 1-0 (21' Βαλέρο)
Μπαρτσελόνα-Σαραγόσα 4-0 (19' Πικέ, 43' Μέσι, 54' Πουγιόλ, 75' Βίγια)
Βαλένθια-Ρεάλ Μαδρίτης 2-3 (Σολδάδο 75', 83'-Μπενζεμά 20', Ράμος 72', Ρονάλντο 79'

Κυριακή, 20/11
Ρεάλ Σοσιεδάδ-Εσπανιόλ 0-0
Σπόρτινγκ Χιχόν-Χετάφε 2-1 (45' Τρέχο, 59' Νόβο - 35' Μικού)
Οσασούνα-Ράγιο Βαγιεκάνο 0-0
Σεβίλλη-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-2 (15’ Νάβας – 6’ Ιραόλα, 71’ Ντε Μάρκος)
Ατλέτικο Μαδρίτης-Λεβάντε 3-1 (69’ Πίτσι, 75’ Αντριάν, 83’ Ντιέγκο – 72’ Τόρες, 92’ Σουάρες)
Γρανάδα-Μαγιόρκα (23:00GR)