Γκολ ο Κυργιάκος στο νέο... ναυάγιο της Λίβερπουλ, 1-2 από την Μπλάκπουλ στο Ανφιλντ!

Ο Σωτήρης Κυργιάκος δεν ήταν αρκετός στην προσπάθεια της Λίβερπουλ να αποφύγει άλλο ένα... ναυάγιο. Ο έλληνας άσος σκόραρε για τους Reds, αλλά η ομάδα του γνώρισε την πρώτη της εντός έδρας ήττα, με 1-2 από τη νεοφώτιστη Μπλάκπουλ και πλέον βρίσκεται στη ζώνη του... υποβιβασμού!

Ολα ξεκίνησαν στραβά για την ομάδα του Ρόι Χόντγκσον, ο οποίος αναγκάστηκε να αντικαταστήσει τον Φερναντο Τόρες μόλις στο 10ο λεπτό λόγω τραυματισμού.

Ο Σωτήρης Κυργιάκος (αγωνίστηκε βασικός) βρέθηκε κοντά στο γκολ

στη συνέχεια, αλλά ο Ιαρντλεϊ έδιωξε την κεφαλιά του πριν περάσει τη γραμμή και στο 29` ο Γκλεν Τζόνσον ανέτρεψε τον Λουκ Βάρνεϊ, ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι και ο Τσάρλι Ανταμ που ανέλαβε την εκτέλεση δεν αστόχησε.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ο Βάρνεϊ κατάφερε να στείλει την ομάδα του με προβάδισμα δύο τερμάτων στα αποδυτήρια, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από πάσα του Γκάρι Τέιλορ-Φλέτσερ.