Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 73-68 την Παρτιζάν και κατέκτησε την 3η θέση στου τουρνουά "Αλεξάντερ Γκομέλσκι"

Με τον Βουγιούκα να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και να είναι πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού με 18 πόντους και τον Ρομέιν Σατο να "σκοτώνει" στα τελευταία λεπτά με 3 τρίποντα την Παρτιζάν, η ομάδα του Ομπράντοβιτς επιβλήθηκε των σερβων με 73-68.

Ο Παναθηναϊκός

μετά την ήττα από την Ζαλγκίρις ήθελε να επιστρέψει στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις απέναντι στην Παρτιζαν. Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε όπως το περίμεναν οι πράσινοι, που έμειναν 2 λεπτά χωρίς καλάθι έχοντας κακές επιλογές στην επίθεση. Στη συνέχεια, όμως οι παίκτες του Ομπράντοβιτς βελτιώθηκαν και με την είσοδο του Βουγιούκα, που φόρτωσε τους αντίπαλους ψηλούς με φάουλ, τελείωσαν το δεκάλεπτο 5 πόντους μπροστά (17-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πάρει μεγαλύτερο προβάδισμα από τους 6 πόντους, αλλά διατήρησε στο σύνολο του την διαφορά κοντά στους 5 πόντους. Οι πράσινοι πήγαν τελικά στο ημίχρονο με το σκορ στο 36-30 υπέρ τους.