Η Μπριζ, αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Europa League, επικράτησε με 3-2 της Γάνδης

Γρήγορα ξεπέρασε την ήττα με 1-2 από τη Βιγιαρεάλ για τη 2η αγωνιστική του Europa League η Μπιρζ, που επικράτησε με 3-2 της Γάνδης για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Βελγίου και σκαρφάλωσε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Europa League

πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ, πετυχαίνοντας τρία γκολ σε διάστημα δεκατεσσάρων λεπτών. Στο 14` ο Κουεμάχα έκανε το 1-0, ο Γκέραερτς διπλασίασε τα τέρματα της Μπριζ στο 26` και δύο λεπτά αργότερα ο Βάργκας ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στη συνέχεια με τον Ελ Γκανάσι να κάνει το 1-3 στο 36`. Στο 60` ο Χόεφκενς αστόχησε από τα έντεκα βήματα και δεν μπόρεσε να πετύχει το τέταρτο γκολ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Τάις μείωσε σε 2-3.

Η Γάνδη δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι περισσότερο και το σφύριγμα της λήξης βρήκε την Μπριζ να πανηγυρίζει το τρίποντο.

Η σύνθεση της Μπριζ: Κόσεμανς, Καμοτσάτο, Ντίαζ, Χόφκενς, Ντονκ, Οτζίτζα, Γκέραερτς, Βάργκας (7