Εργο Κηπουρού και Λόπεζ

Πλατανιάς και Βέροια αναδείχθηκαν ισόπαλες δίχως τέρματα με μεγάλους πρωταγωνιστές τους δύο τερματοφύλακες. Ο Τζόναθαν Λόπεζ κράτησε ζωνταντή την Βασίλισσα στο πρώτο ημίχρονο λέγοντας "όχι" στις μεγάλες ευκαιρίες κυρίως του Ουντότζι και του Ουκάρ, ενώ ο Φώτης Κηπουρός απέκρουσε το πέναλτι του Ιωάννου στο 80' χαρίζοντας το βαθμό στους Κρητικούς. Με δέκα στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Χανιώτες, λόγω αποβολής του Κανακούδη στη φάση του πέναλτι. Μεγάλες ευκαιρίες στο φινάλε από Ουντότζι και Κόστλι.Χωρίς τον Αναστασάκο
παρατάχθηκε ο Πλατανιάς, λόγω τραυματισμού του έμπειρου επιθετικού την τελευταία στιγμή, που τον άφησε εκτός αποστολής με τον Αναστασιάδη να ξεκινάει στην κορυφή της επίθεσης τον Μαραγκουδάκη για δεύτερη φορά μετά τον αγώνα με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη. Μάλιστα, ο Μαραγκουδάκης σκόραρε στο 2ο λεπτό, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.Ο Πλατανιάς θα μπορούσε κυρίως με τη διπλή ευκαιρία των Ουντότζι και Ουκάρ στο 25' - 26' να προηγηθεί, αλλά ο Λόπες έσωσε την εστία του. Παρ' όλα αυτά και η "Βασίλισσα του Βορρά" θα μπορούσε να πετύχει ένα τέρμα με την ωραία ενέργεια του Καφέ στο 34' που έβγαλε σε θέση βολής τον Μπαργκάν όμως οι προσπάθειες των Ποτουρίδη και Κηπουρού κράτησαν το απαραβίαστο της εστίας.Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με... αψιμαχίες του Καφέ με τον Αγκιλέρα με τον Σιδηρόπουλο να τους τιμωρεί με κίτρινη κάρτα.Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τις μεγάλες ευκαιρίες του πρώτου, όμως η Βέροια θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ στο 80' με το πέναλτι που κέρδισε ο Ιωάννου από τον Κανακούδη, με τον αμυντικό του Πλατανιά να βλέπει και την κόκκινη κάρτα. Ωστόσο, ο Κηπουρός απέκρουσε την εσχάτη των ποινών που εκτέλεσε ο Ιωάννου κα κράτησε το 0-0. Στο 89' ήταν η σειρά του Πλατανιά να αγγίξει το 1-0, αλλά ο Ουντότζι που βρέθηκε σε θέση βολής από μπαλιά του Κάλαϊτζιτς έστειλε την μπάλα μόλις πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 94' ο Κόστλι βρέθηκε φάτσα με το γκολ, αλλά καθυστέρησε και ο Αγκιλέρα πρόλαβε και αποσόβησε τον κίνδυνο για να λήξει το παιχνίδι δίχως νικητή.