Μπρέικ με ανατροπή οι Κλίπερς

Η έναρξη της σειράς των Κλίπερς με τους Γκρίζλις ήταν συναρπαστική, καθώς κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Στο ξεκίνημα του ματς η ομάδα του Μέμφις είχε το πάνω χέρι και προηγήθηκαν ακόμη και με 27 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, αντέδρασαν και με τον Νικ Γιανγκ να δίνει σημαντικές λύσεις από τον πάγκο, γύρισαν το παιχνίδι.Ετσι, το φινάλε ήταν συναρπαστικό με Κρις Πολ να βάζει μπροστά τους Κλίπερς και τον Ρούντι Γκέι να χάνει την τελευταία επίθεση των Γκρίζλις, με αποτέλεσμα η ομάδα του Λος Αντζελες να πάρει τη νίκη με 99-98 και να κάνει το 1-0 στις νίκες.Στις υπόλοιπες
αναμετρήσεις της ημέρας, πάντως, τα φαβορί επικράτησαν εύκολα. Οι Χοκς νίκησαν με 83-74 τους Σέλτικς, οι Σπερς με 106-91 τους Τζαζ και οι Λέικερς 103-88 τους Νάγκετς. Ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε για 11 λεπτά στο ματς με τους Λέικερς, αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα καλός.Δεν πρόλαβε να σημειώσει κάποιο καλάθι και είχε 5 ριμπάουντ, 1 κόψιμο και 1 λάθος.ΑναλυτικάΛος Αντζελες Λέικερς - Ντένβεν Νάγκετς 103-88 (1-0)Μπράιαντ 31 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Σέσιονς 14 (5 ασίστ) - Γκαλινάρι 19, Μίλερ 12 (8 ριμπ., 7 ασίστ)Μέμφις Γκρίζλις-Λος Άντζελες Κλίπερς 98-99 (0-1) Γκέι 19 (7 ριμπ.), Κόνλεϊ 17 (8 ασίστ) - Γιανγκ 19, Γκρίφιν 17 (7 ριμπ.), Πολ 14 (11 ασίστ)Ατλάντα Χοκς-Μπόστον Σέλτικς 83-74 (1-0) Σμιθ 22 (18 ριμπ.), Τιγκ 15 -  Ρόντο 20 (11 ασίστ), Γκαρνέτ 20 (12 ριμπ.)Σαν Αντόνιο Σπερς - Γιούτα Τζαζ 106-91Πάρκερ 28 (8 ασίστ), Ντάνκαν 17 (11 ριμπ., 5 ασίστ) - Μίλσαπ 20 (9 ριμπ.), Χέιγουορντ 17, Τζέφερσον 16 (9 ριμπ.)