Τρίποντο για Ουντινέζε, μαίνεται η μάχη για το Champions League

Η ομάδα του Γκουιντολίν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του συγκροτήματος του Ρέχα και να πάρει την νίκη με 2-0, με γκολ των Ντι Νατάλε και Περέιρα. Με αυτό το τρίποντο, η Ουντινέζε έφτασε τους 55 βαθμούς και ισοβαθμεί στην τρίτη θέση, με τις Λάτσιο, Νάπολι και Ιντερ!Μετά από ένα... άσφαιρο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την απόδοση τους, αύξησαν την πίεση τους και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 69', με γκολ του αρχηγού τους, Αντόνιο
Ντι Νατάλε.Στην συνέχεια, οι ρωμαίοι προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν τα κατάφεραν. Ετσι, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Περέιρα "κλείδωσε" το τρίποντο για την Ουντινέζε, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν την αναμέτρηση με 10 παίκτες, λόγω αποβολής, με απευθείας κόκκινη κάρτα, του Ντίας.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 35ης αγωνιστικής:Σάββατο (28/4)Κάλιαρι - Κιέβο Βερόνα 0-0Παλέρμο - Κατάνια 1-1 (47' Μίκολι - 25' Λεγκροτάλιε)Ρόμα - Νάπολι 2-2 (41' Μαρκίνιο, 88' Σιμπλίσιο - 49' Ζουνίγκα, 67' Καβάνι)Κυριακή (29/4)Μπολόνια - Τζένοα 3-2 (24' Πορτανόβα, 38' Ραμίρεζ, 67' Γκάρικς - 59' Παλάσιο, 77' Χορκέρα)Λέτσε - Πάρμα 1-2 (83' Τόμοβιτς - 67' Τζιοβίνκο, 78' Παλέτα)Ιντερ - Τσεζένα 2-1 (59' Ομπι, 72' Ζάρατε - 57' Κετσαρέλι)Αταλάντα - Φιορεντίνα 2-0 (11' Ντένις, 51' Μποναβεντούρα)Νοβάρα - Γιουβέντους 0-4 (16', 64' Βούτσινιτς, 40' Μποριέλο, 50' Βιντάλ)Σιένα - Μίλαν 1-4 (83' Μπογκντάνι - 26' Κασάνο, 29', 90'+5' Ιμπραϊμοβιτς, 90' Νοτσερίνο)Ουντινέζε - Λάτσιο 2-0 (69' Ντι Νατάλε, 90'+4' Περέιρα)