Αντίο και μαθηματικά η Κέρκυρα, σώθηκε ο Λεβαδειακός!

19:08 6/4/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ο Λεβαδειακός νίκησε με 2-1 την Κέρκυρα στο νησί των Φαιάκων και ξεμπέρδεψε μια και καλή με την παραμονή του στην Κατηγορία, την ώρα που οι νησιώτες υποβιβάστηκαν και μαθηματικά σκορπίζοντας την απογοήτευση στο κοινό τους, στο τελευταίο εντός έδρας ματς τη φετινή περίοδο. Πρώτη νίκη για Βέλιτς στον πάγκο των Βοιωτών που είχαν να κερδίσουν 9 παιχνίδια (από 21 Ιανουαρίου και το διπλό στη Βέροια).Ο Λεβαδειακός μπήκε δυνατά και μόλις στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ με εντυπωσιακή
ενέργεια του Ροτζέριο Μάρτινς. Ο Βραζιλιάνος κατέβασε τη μπάλα έξω από την περιοχή της Κέρκυρας, πέρασε τρεις παίκτες και με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Αναστασόπουλου κάνοντας το 0-1 από πολύ νωρίς.Κι ενώ όλα έδειχναν πως οι Βοιωτοί θα πήγαιναν προηγούμενοι στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου μια στιγμή απερισκεψίας τους στοίχισε, καθώς οι Φαίακες έφτασαν στην ισοφάριση ακριβώς με την συμπλήρωση 45 λεπτών αγώνα. Από κάθετη πάσα του Αθανασίου, ο Αγρίτης μπήκε στην περιοχή από δεξιά, κρατήθηκε όρθιος παρά το μαρκάρισμα του Λισγάρα και με πλασέ νίκησε τον Κυριακίδη γράφοντας το 1-1.Με την έναρξη του β' μέρους από ωραία μπαλιά του Κόρμπου, ο Βασιλείου έφτασε μια ανάσα από το 1-2, αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ χάνοντας μεγάλη ευκαιρία. Η Κέρκυρα απάντησε στο 58' με μακρινό σουτ του Σταμόγιαννου, που πήγε να αιφνιδιάσει τον Κυριακίδη, όμως ο γκολκίπερ του Λεβαδειακού έδειξε τα αντανακλαστικά του αποκρούοντας σε κόρνερ.Ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ καλός στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Λεβαδειακό να χάνει καλή ευκαιρία στο 61', όταν από σέντρα του Πόι, ο Ροτζέριο με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Αναστασόπουλο να σωτήρια επέμβαση. Τελικά οι Βοιωτοί πέτυχαν τον σκοπό τους στο 71', όταν μετά από σέντρα του Μουλόπουλου, ο Ροτζέριο πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και ο Κόρμπος που καραδωκούσε πήρε το ριμπάουντ και έκανε το τελικό 1-2.