Αρης για πλέι οφ, 85-73 τον ΚΑΟΔ

17:50 6/4/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ο Αρης δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού ΚΑΟΔ στο τέλος, επικρατώντας με 85-73 στο Αλεξάνδρειο, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Α1. Με αυτή την νίκη, οι θεσσαλονικείς έκαναν σημαντικό βήμα για την συμμετοχή τους στα πλέι οφ, αφήνοντας δύο βαθμούς πίσω τους δραμινούς.Χαντ (15 π.), Ασημακόπουλος (11
π.), Βεζένκοφ (10 π.) και Τσιάρας (10 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Αγγέλου, ενώ για το συγκρότημα του Μάρκοβιτς προσπάθησαν οι Νόουλς (13 π.), Μίτσελ (13 π.), Ιωάννου (11 π.) και Ρόου (10 π.).Mε όπλο την ευστοχία του στα τρίποντα (7/11), ο Αρης κατάφερε να επιβάλει από την αρχή της αναμέτρησης τον ρυθμό του, παίρνοντας προβάδισμα εως και 17 πόντους (48-31) στο 19'. Με καλάθι του Κακαρούδη, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με -15 (33-48).Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μάρκοβιτς έκανε την αντεπίθεση της και με πολύ καλή άμυνα και έλεγχο των ριμπάουντ, έκανε επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 27-17 και μείωσε στους πέντε (60-65) στο 30', δίνοντας εκ νέου ενδιαφέρον στον αγώνα.Οι δραμινοί ξεκίνησαν πολύ δυνατά και το τέταρτο δεκάλεπτο και με σερί 6-0, πήραν και το προβάδισμα με 66-65 στο 31'. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο, το συγκρότημα του Αγγέλου... ξύπνησε και με επιμέρους σκορ 20-7, κατάφερε να επικρατήσει με το τελικό 85-73.Τα δεκάλεπτα: 25-16, 23-17, 17-27, 20-13.