Ομόνοια και ΑΕΚ τα ντέρμπι στην Κύπρο!

18:38 6/4/2013 - Πηγή: Sport.gr
Πρεμιέρα στα πλέι οφ της Κύπρου με τις Ομόνοια και ΑΕΚ Λάρνακας να πανηγυρίζουν σπουδαίες και... μεγάλες σε έκταση νίκες (3-0 και οι δύο) επί του ΑΠΟΕΛ και της Ανόρθωσης, αντίστοιχα!Η Ομόνοια, που μπήκε στα πλέι με 53 βαθμούς -13 πίσω από την κορυφή και τον ΑΠΟΕΛ- θριάμβευσε στο παραδοσιακό
ντέρμπι, συντρίβοντας τον ΑΠΟΕΛ με 3-0! Το σκορ άνοιξε ο Εφραίμ στο 15'. Ο Λεάντρο έκανε το 2-0 στο 54' και 10 λεπτά αργότερα ο Εφραίμ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 3-0.Την ήττα του ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί η Ανόρθωση, που ηττήθηκε εντός έδρας με το βαρύ 0-3 από την ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι έμειναν μόλις στο 17' με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Βαλβέρδε, εξέλιξη που σαφώς έπαιξε τον ρόλο της. Μόλις τρία λεπτά μετά ο Ντα Σίλβα έκανε το 1-0. Στο 49' ο Ρέζεκ αστόχησε σε πέναλτι, χάνοντας την ευκαιρία για την ισοφάριση, για να ακολουθήσουν ακόμα δύο γκολ για τους φιλοξενούμενους στο 63' (αυτογκόλ Ζόρζε) και στο 83' (Τόμας).