"1" ημίχρονο, Μέσι τελικό!

Η Γρανάδα του Λούκας Αλκαράθ, που πριν από δύο αγωνιστικές είχε νικήσει τη Ρεάλ, στρίμωξε και την Μπαρτσελόνα, ωστόσο οι Καταλανοί... απέδρασαν με το διπλό από το "Los Cármenes", επικρατώντας 2-1 με ανατροπή και τον Μέσι να πετυχαίνει και τα δύο γκολ.Τα 300 γκολ στην καριέρα του στην Μπάρτσα έφτασε ο Αργεντινός, που στη φετινή Primera έχει πετύχει 37 σε 24 αγωνιστικές. Στο +15 από την Ατλέτικο Μαδρίτης και το +19 από τη Ρεάλ βρίσκονται οι Καταλανοί!Οι γηπεδούχοι, πάντως, έβαλαν δύσκολα στους Καταλανούς, καθώς προηγήθηκαν στο 26' με τον Ιγκχάλο. Στην επανάληψη η Μπάρτσα ανέβασε στροφές, ισοφάρισε με κοντινό πλασέ του Μέσι στο 50ό λεπτό και στο 73' ο Αργεντινός έγραψε το τελικό 2-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ.