Στο 0-0 έμειναν ΑΕΚ και ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ

Χωρίς γκολ και νικητή τελείωσε το ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής, ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον ΠΑΟΚ. Η Ενωση παρέμεινε για 6ο διαδοχικό παιχνίδι αήττητη (4 νίκες - 2 ισοπαλίες), ενώ οι Θεσσαλονικείς παραμένουν με μία νίκη στις τελευταίες 6 αγωνιστικές.Πριν καλά - καλά συστηθούν οι δύο ομάδες, η ΑΕΚ
είχε χάσει δύο μεγάλες ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, δείγμα της πρόθεσης των παικτών της να "πνίξουν" από νωρίς τους αντιπάλους τους. Μόλις στο 43ο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης, ο Φούντας σέντραρε από δεξιά και ο Φέτσης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Και στο 6', ο Γκερέιρο εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Πετρόπουλος εκμεταλλεύτηκε κατά το ήμισυ την έξοδο Μεσολογγίου του Ιτάνζ, αλλά η κεφαλιά του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.Μετά το πρώτο 15λεπτο, ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε το παιχνίδι, παίρνοντας το κέντρο (56%-44% υπέρ του η κατοχή της μπάλας) και δημιουργώντας επικίνδυνες καταστάσεις, αναπτυσσόμενος κυρίως από αριστερά. Μάλιστα, ο Λίνο ήταν ο δημιουργός των δύο ευκαιριών που καταγράφηκαν για τον Δικέφαλο του Βορρά στο πρώτο ημίχρονο και σε διάστημα τριών λεπτών (14'-16'). Από δύο σέντρες του πορτογάλου στο πρώτο δοκάρι, Λόρενς και Σαλπιγγίδης απέτυχαν ισάριθμες φορές να βάλουν σωστά το πόδι τους από θέση φορ, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.Στη συνέχεια, η δυνατή βροχή που έπεφτε ασταμάτητα για 15 λεπτά, βάρυνε πολύ τον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα η δύναμη και τα τρεξίματα να αντικαταστήσουν την τακτική. Η πρώτη διορθωτική κίνηση από τους δύο πάγκους, ήρθε από τον Γιώργο Δώνη, ο οποίος με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, αντικατέστησε τον "κιτρινισμένο" Κάτσε με τον Κουμάλο, περνώντας στα χαφ τον επίσης "κιτρινισμένο" και μέχρι πρότινος στόπερ, Κατσουράνη. Αυτό σε συνδυασμό με τη βελτίωση του Λάζαρ, έδωσε στον ΠΑΟΚ πλεονέκτημα μέσα στον αγωνιστικό χώρο, έναντι της ΑΕΚ, η οποία αντιμετώπιζε μεγάλη δυσκολία στην ανάπτυξή της.Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι ελλείψει Αθανασιάδη, δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Δημήτρη Κωνσταντόπουλου, με αποτέλεσμα το 0-0 να μείνει μέχρι το τέλος του αγώνα.