Το Μαϊάμι ισοφάρισε τη σειρά στο ΝΒΑ

Ανεβάζοντας ταχύτητα στα τελευταία 15 λεπτά το Μαϊάμι μετέτρεψε σε περίπατο το μέχρι τότε ντέρμπι με τους Σπερς, έφτασε στη νίκη με 103-84 και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών του ΝΒΑ.

Οι πρωταθλητές επικράτησαν 103-84 των Σπερς στο δεύτερο ματς που έγινε στην έδρα τους και πλέον η σειρά μεταφέρεται στο Σαν Αντόνιο για τρία παιχνίδια, αρχής γενομένης από τα ξημερώματα της Τετάρτης.

Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι και 15 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Στο σημείο εκείνο η άμυνα των γηπεδούχων
έσφιξε και από το -1 (61-62) με ένα επί μέρους σκορ 30-5 η ομάδα του Σπόελστρα βρέθηκε στο +24 (91-67).

Πέντε παίκτες του Μαϊάμι είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με κορυφαίους τους Τσάλμερς με 19 και Λεμπρόν Τζέιμς με 17, ενώ ο Ντάνι Γκριν είχε 17 για τους Σπερς, την ώρα που Πάρκερ (5/14) και Ντάνκαν (3/13) τα «έσπασαν».

Δωδεκάλεπτα: 22-22, 50-45, 75-65, 103-84.

Χιτ: Τζέιμς 17 (8 ριμπ., 7 ασίστ), Τσάλμερς 19, Μπος 13 (10 ριμπ.), Ουέιντ 10 (6 ασίστ), Άλεν 13, Χάσλεμ 5, Μίλερ 9, Άντερσεν 9, Κόουλ 2, Λιούις 4, Μπατιέ 3, Τζόουνς, Άντονι.

Σπερς: Γκριν 17, Πάρκερ 13 (5 ασίστ), Νιλ 10, Ντάνκαν 9 (11 ριμπ.), Λέοναρντ 9 (14 ριμπ.), Τζινόμπιλι 5, Τζόζεφ 8, Μπόνερ 5, Σπλίτερ 4, Μπλερ 2, Μιλς 2, ΜακΓκρέιντι.