Άρης – ΑΕΚ 3-2 από 0-2 στο 78′: Εκτός Ευρώπης η Ένωση

Ο αγώνας του Άρη με την ΑΕΚ ήταν «τελικός» για την έξοδο στην Ευρώπη, με τους φιλοξενούμενους να θέλουν μόνο νίκη και να δείχνουν έτοιμη να την πάρουν, αφού με δύο γκολ του Γκαρσία βρέθηκαν μπροστά με 2-0, σκορ που κρατούσαν ως το 78ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο μέχρι και το 93′, όμως, οι γηπεδούχοι το έκαναν 3-2 και πήραν ένα εισιτήριο για την Ευρώπη, αφήνοντας εκτός τους αντιπάλους τους. Από τα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες έδωσαν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι και έδειξαν αμφότερες
διάθεση να παίξουν ανοιχτά με στόχο το γκολ, επιχειρώντας κυρίως από τα άκρα να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να σκοράρουν. Προϋποθέσεις που δημιούργησε η Ένωση σε δύο περιπτώσεις μέσα σε δύο λεπτά. Αρχικά, στο 21′, με τον Γκαρσία που δεν κατάφερε να σκοράρει μετά το γύρισμα του Ρότα από αριστερά και στη συνέχεια, στο 22′, με το σουτ του Τσούμπερ εντός περιοχής που έφυγε άουτ. Αυτές ήταν οι πρώτες δύο καλές φάσεις του αγώνα […]