Ο Τσιμίκας με πέναλτι έδωσε το κύπελλο Αγγλίας στη Λίβερπουλ – Δείτε τα highlights

Ο Κώστας Τσιμίκας έχρισε κυπελλούχο Αγγλίας τη Λίβερπουλ! Σε έναν τελικό με αντίπαλο την Τσέλσι που δεν είχε γκολ, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση και στη συνέχεια στη διαδικασία των πέναλτι, όπου ο Έλληνας αριστερός μπακ εκτέλεσε το 7ο κατά σειρά και ευστόχησε, γράφοντας το 6-5 με το οποίο η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ κατέκτησε το 8ο κύπελλο της ιστορίας της και πρώτο μετά το 2006. Ο τελικός του κυπέλλου Αγγλίας άρχισε με τη Λίβερπουλ να πιέζει πολύ και να έχει ευκαιρίες στο πρώτο
15λεπτο, για να ισορροπήσει στη συνέχεια την κατάσταση η Τσέλσι και πλησιάσει κι αυτή στο γκολ. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να σκοράρει όμως, ενώ στο 34′ οι κόκκινοι έχασαν με τραυματισμό τον Σαλάχ, ο οποίος αποχώρησε. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ήταν οι Λονδρέζοι αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά και είχαν ευκαιρίες, με κορυφαία το δοκάρι του Αλόνσο σε εκτέλεση φάουλ, για να ακολουθήσουν στη συνέχεια οι ευκαιρίες της Λίβερπουλ, οι οποίοι είχε […]