Μόνη πρώτη η Λίβερπουλ – Ο Φιρμίνο «λύγισε» την Τότεναμ (video)

00:07 17/12/2020 - Πηγή: NewsIt

Η Τότεναμ βρέθηκε πάρα πολύ κοντά στο να φύγει από το «Άνφιλντ» με ένα πολύτιμο βαθμό, αλλά η Λίβερπουλ πήρε… τρίποντο – κορυφής, με το γκολ του Φιρμίνο στις καθυστερήσεις του αγώνα (2-1).

Από τα ματς που αν θέλει μια ομάδα να «χτυπήσει» πρωτάθλημα, πρέπει οπωσδήποτε να το πάρει…. έστω και με χίλια ζόρια. Με γκολ του Φιρμίνο στο 90’, η Λίβερπουλ επιβληθεί της Τότεναμ με 2-1 μέσα στο «Άνφιλντ»

στο ντέρμπι κορυφής της Premier League και εκτόπισε την οπμάδα του Ζοζέ Μουρίνιο από την πρώτη θέση, μένοντας μόνη στην κορυφή.

Click4more: «Σφαλιάρα» για Λέστερ – Ο Γουόλκοτ «βύθισε» την Άρσεναλ (video)

Η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ με τον Σαλάχ στο 26’, για να έρθει η αντίδραση της Τότεναμ επτά λεπτά αργότερα, με τον Σον να φέρνει το ματς στα ίσα.

Η ομάδα του Κλοπ πίεσε αφόρητα για να φτάσει στο γκολ της νίκης, έχοντας μάλιστα μέχρι και 77% ποσοστό κατοχής. Τη λύση την έδωσε στο φινάλε του αγώνα ο Φιρμίνο.