21:57 6/4/2023 - Πηγή: NewsIt

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 87-79 από τον Ερυθρό Αστέρα στη «Χάλα Πιονίρ», για την 33η αγωνιστική της Euroleague και έχασε την πρώτη του ευκαιρία για την εξασφάλιση της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια της διοργάνωσης.

Παρά το πολύ καλό ξεκίνημα επιθετικά στο ματς, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό και με 19 λάθη στο ματς, επέτρεψε σε Καμπάτσο και Χόλαντ να τον “σκότωσαν” στην άμυνα, με αποτέλεσμα

ο Ερυθρός Αστέρας να πανηγυρίσει μία νίκη τιμής, αφού έχει ήδη αποκλειστεί από τη συνέχεια της Euroleague. Οι Πειραιώτες αντίθετα, μπορούν να “σφραγίσουν” την πρώτη θέση, αν επικρατήσουν της Μπασκόνια την τελευταία αγωνιστική στο ΣΕΦ. Βεζένκοφ και Γουόκαπ με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας του Μπαρτζώκα στο Βελιγράδι.

Το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και ειδικά στην επίθεση ήταν εκπληκτικός, με φοβερή κυκλοφορία της μπάλας και μεγάλη ευστοχία από μακριά. Οι Πειραιώτες είχαν 6/8 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο και πέτυχαν 30 πόντους σε αυτό το διάστημα, αλλά το σκορ στο 10′ ήταν μόλις 30-26 υπέρ τους, αφού ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε επίσης λύσεις επιθετικά, με πρωταγωνιστές τους Βιλντόζα και Καμπάτσο.

Η εικόνα άλλαξε πλήρως στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού ο Ολυμπιακός “κόλλησε” επιθετικά, έμεινε με 9 πόντους στα πρώτα 7 λεπτά και χρειάστηκε να πάρει ο Ερυθρός Αστέρας το προβάδισμα με 41-39, για να βγάλει αντίδραση η ομάδα του Μπαρτζώκα και με ένα γρήγορο 6-0, να βρεθεί ξανά μπροστά στο σκορ και να κλείσει με το υπέρ του 49-47 το πρώτο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Πειραιώτες εμφανίστηκαν χειρότεροι, αφού δέχθηκαν ένα 9-0 στο ξεκίνημα από τον Ερυθρό Αστέρα και πέτυχαν μόνο 12 πόντους, έχοντας πια “τραγικά” ποσοστά στα σουτ. Οι Σέρβοι αντίθετα, είδαν τον Καμπάτσο να βρίσκει ρυθμό και παρά την αστοχία και των δικών του συμπαικτών, προηγήθηκαν με 67-61 στο 30′.

Καμπάτσο και Χόλαντ οδήγησαν τον Αστέρα και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να “παλεύει” όμως για την ανατροπή, με Σλούκα και Γουόκαπ να παίρνουν την ομάδα πάνω τους στην επίθεση. Παρότι μείωσαν πάντως και στο -4, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα με 87-79. Έπεσαν έτσι στο 23-10 στην κατάταξη της Euroleague, αλλά με νίκη επί της Μπασκόνια στην τελευταία αγωνιστική, ο Ολυμπιακός θα εξασφαλίσει την πρώτη θέση της κανονικής διάρκειας.

Τα δεκάλεπτα: 26-30, 45-47, 65-59, 87-79

Τα στατιστικά των παικτών

Ερυθρός Αστέρας (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ 17 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Βιλντόσα 12 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Λαζάρεβιτς, Καμπάσο 20 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα), Μίτροβιτς 10 (4/5 δίποντα, 2/3 βολές), Μάρτιν 4 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ντόμπριτς 7 (3/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ίλιτς 2, Νέντοβιτς, Κούζμιτς 3, Πετρούσεφ 12 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 15 (3/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάναν 6 (2/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης (0/5 τρίποντα), Φαλ 6 (2/4 δίποντα, 2/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Σλούκας 13 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Βεζένκοβ 16 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Μπόλομποϊ 1, Πίτερς, Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 10 (4/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ).

To άρθρο Ερυθρός Αστέρας - Ολυμπιακός 87-79: Ο Καμπάτσο «σκότωσε» τους Πειραιώτες στο Βελιγράδι δημοσιεύτηκε στο NewsIT .