«Βλέπει» πλέι οφ η Κηφισιά (77-76) στη Δράμα

Κηφισιά για πλέι οφ! Μεγάλο διπλό (76-77 παρ) σε ματς θρίλερ στην Δράμα πήρε η νεοφώτιστη αλλά πολύ καλή Κηφισιά και πλέον όχι απλά εξασφαλίζει την παραμονή της αλλά βλέπει καθαρά πλέι οφ και καλό πλασάρισμα! Αλλωστε από τον Δεκέμβριο και μετά έχει χάσει μόνο από τον Ολυμπιακό ενώ η ομάδα της Δράμας επίσης παρά την ήττα σήμερα σε ένα ματς θρίλερ θέλει και αυτή την οκτάδα. Το παιχνίδι ήταν θρίλερ με τον ΚΑΟΔ

πάντως στην 4η περίοδο να έχει τον έλεγχο αλλά η Κηφισιά με τους έμπειρους παίκτες της το πήγε στην παράταση και το πήρε με τρίποντη μπόμπα στο μηδέν του Τσαλδάρη!

Η Κηφισιά ξεκίνησε καλά και με 3/3τρ του Τσαλδάρη στο πρώτο δεκάλεπτο πήρε μικρές διαφορές (6-11,10-16). Ο ΚΑΟΔ ισορρόπησε με ένα καλό τρίλεπτο και ένα 8-0(17-25,25-25) και με ένα 10-0 πήρε και προβάδισμα καθαρό (36-40,46-40 στο 27΄). Και έδειξε εικόνα νικητή με την βελτιωμενη στην περιφέρεια άμυνα καθώς είχε μικρές αλλά καλές για τέτοια ματς διαφορές (59-52 στο 35' και 64-57 στο 37'). Τα λάθη όμως του ΚΑΟΔ στα τελευταία λεπτα τούμπαραν το ματς και ο Τσαλδάρης μείωσε με τρίποντο 66-64 και ο Κρόκερ στο 39' ισοφάρισε. Μεγάλο φινάλε με μπόμπα του Ζάρα (69-66) και με 1/2β του Σφαλτσάκη έγινε το 70-66. Ο Λιακόπουλος μείωσε 70-68, ο Τζόουνς έβαλε την μια βολή(71-68) , ο Μάρκοβιτς δεν έδωσε εντολή για φάουλ και ο Λιακόπουλος με τρίποντο έκανε την ανατροπή και παράταση (71-71 κ.α) καθώς ο Στίγγερς αστόχησε στο τέλος.

Και στον έξτρα χρόνο είχαμε θρίλερ με τον ΚΑΟΔ να περνά με 76-74 αλλά ο Τσαλδάρης σε μια φάση ...διαρκείας στο τέλος (αρχικά κόπηκε και μετά αστόχησε ο Κακιούζης) με τρίποντη μπόμπα χάρισε ένα μεγάλο διπλό στην ομάδα του

Δεκάλεπτα: 10-16,32-33,48-45,71-71 κ.α,76-77.
ΚΑΟΔ(Μάρκοβιτς):Σφαλτσάκης 13(8ρ), Τζόουνς 19(4/13δ,7ρ), Στίγγερς 8,Μπραουν 9, Βον 7, Μάρκοβιτς 2,Σπυριδωνίδης 2,Μπάβσιτς 5, Ζάρας 11
ΚΗΦΙΣΙΑ(Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 2, Λιακόπουλος 11(5ασ,6λ), Κρόκερ 16, Κομποδιέτας 3,Σιούτης, Γκάρετ 8, Γουντς 7, Τσαλδάρης 20(5/9τρ), Αντεμπόγιε 3,Κακιούζης 2(1/7σ,7ρ), Μπάρκος 5.