"Σφαγή" στη Δύση (vid)

Οι μάχες στη Δύση για την είσοδο στα πλέι οφ συνεχίζονται με αμείωτη ένταση καθώς οι τρεις διεκδικητές της 8ης θέσης (Ντάλας Μάβερικς, Γιούτα Τζαζ, Λος Άντελες Λέικερς) συνέχισαν με νίκες την πορεία τους προς την ποστ σίζον. Τέλος, εντυπωσιακή νίκη πέτυχαν οι Χιούστον Ρόκετς κόντρα στους Λος Άντζελες Κλίπερς (98-81), αν και παρατάχθηκαν χωρίς τον τραυματία Τζέιμς Χάρντεν.

Γερμανική… κατοχή

Οι Σικάγο Μπουλς βρέθηκαν μία ανάσα από την κατάκτηση της νίκης απέναντι στους Ντάλας Μάβερικς, αλλά η αντεπίθεση διαρκείας των "Καουμπόηδων" στα τελευταία λεπτά και η "τρίποντη βόμβα" που Ντιρκ Νοβίτσκι (35π. με 14/17 σουτ) λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος έδωσαν τη νίκη στους γηπεδούχους και μαζί την… ελπίδα για είσοδο στα πλέι οφ του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Ρικ Κάρλαϊλ εξακολουθεί να ελπίζει στην κατάληψη μίας θέσης στην πρώτη οκτάδα της Δύσης, αν και οι νίκες που πέτυχαν χθες Γιούτα Τζαζ και Λος Άντζελες Λέικερς τούς διατηρεί στο -2 από την 8η θέση.

Παραμένει όγδοη η Γιούτα

Με όπλο τα εντυπωσιακά ποσοστά της από την περιφέρεια (10/17 τρίποντα) και την εκπληκτική εμφάνιση του Ράντι Φόι (16π. με 8/9 τρίποντα), οι Γιούτα Τζαζ επιβλήθηκαν εντός έδρας των Μπρούκλιν Νετς με 116-107 και διατηρήθηκαν στην όγδοη θέση της Δύσης. Οι "Μορμόνοι" "πάτησαν το γκάζι" στην επανάληψη και σκοράροντας αφειδώς από την περιφέρεια πήραν μία πολύτιμη νίκη που τους διατηρεί σε θέση ισχύος για την είσοδο στα πλέι οφ του ΝΒΑ.

Ποιο ντέρμπι;

Έστω και χωρίς τον Τζέιμς Χάρντεν στη σύνθεσή τους, οι Χιούστον Ρόκετς πήραν τη νίκη απέναντι στους Λος Άντζελες Κλίπερς με 98-81 μετατρέποντας το ντέρμπι της χθεσινής βραδιάς σε παράσταση για ένα ρόλο. Οι "Ρουκέτες" έδειξαν από νωρίς τις… άγριες διαθέσεις τους και ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην τελική επικράτηση. Για τους νικητές, από 15π. σημείωσαν οι Τσάντλερ Πάρσονς, Τζέρεμι Λιν και Φρανσίσκο Γκαρσία, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε Κρις Πολ, που πέτυχε 19π..