Σέλτικς, τα αφεντικά της Ανατολής

Του Νικόδημου Λιανού 07/02/2011 (12:32) Καλός ο Σούπερμαν αλλά ακόμη καλύτερος ο Ράιαν Ρόντο . Και οι «γέροι» της Βοστόνης αποδεικνύουν ότι αντέχουν ακόμη. Στο rematch των περσινών τελικών της Ανατολής , η Βοστόνη κέρδισε εντός έδρας τους Ορλάντο Μάτζικ 91 – 80 έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή, τον Ράιαν Ράντο που με 26 πόντους (οι 11 στην 3η περίοδο) πραγματοποίησε το καλύτερο φετινό του ρεκόρ… Όλα κρίθηκαν στο 3ο δωδεκάλεπτο όταν οι Σέλτικς στα οκτώ πρώτα λεπτά μετέτρεψαν το 46 – 43 σε 70-55 έχοντας 9/10 σουτ τη στιγμή που οι «Μάγοι» είχαν 4/18 (!) Εκεί όλα τελείωσαν… Οι «Κέλτες» έχουν ρεκόρ 23-4 νίκες εντός έδρας ενώ οι «Μάγοι» είχαν χωρίς πόντο τον Αρένας, αστόχησαν σε 21 σουτ τριών πόντων (3/24) και γνώρισαν την ήττα για 5η φορά σε 8 αγώνες .