Πρεμιέρα πρωταθλητών και παραδοσιακών φαβορί!

Τα δαχτυλίδια του τίτλου που κατέκτησαν τον περασμένο Ιούνιο δεν «βάρυναν» καθόλου τα χέρια των πρωταθλητών Χιτ. Αντίθετα, η ομάδα του Μαϊάμι και κυρίως οι ρολίστες της ήταν το ίδιο «λαμπεροί» όσο και τα κοσμήματα που παρέλαβαν τα ξημερώματα της Τετάρτης (30/10), πριν την πρεμιέρα με το Σικάγο. Και ξεκίνησαν την υπεράσπιση του «στέμματός» τους με νίκη 107-95 επί των Μπουλς! Οι γηπεδούχοι, που το 2006, πάλι κόντρα στους «Ταύρους», ύψωσαν το λάβαρο του πρωταθλήματος αλλά διαλύθηκαν με 108-66, δεν είχαν την «Big-3» τους στα γνωστά της στάνταρ (ΛεΜπρον Τζέιμς 17π.-5/11 σουτ-7/9βολ.,

αλλά με 8ασ.-6ριμπ., Ντουέιν Ουέιντ 13π.-5.13 σουτ, Μπος 16π.), ωστόσο πήραν 42π. από τον πάγκο και είχαν 11/20τριπ. για να κάμψουν την αντίσταση των Μπουλς. Οι Χιτ προηγήθηκαν 17-15 στο 1ο δωδεκάλεπτο, όμως «πάτησαν το γκάζι» στην 2η περίοδο όταν εκμεταλλεύτηκαν ένα διάστημα στο οποίο το Σικάγο είχε 1/15 σουτ και με σερί 17-0 προσπέρασαν 41-20, με μπροστάρηδες τους Μπάτιερ (14π.-4/4τριπ.), Τσάλμερς (13π.), Άλεν (11π.-3/6τριπ.) και Κόουλ (11π.). Η διαφορά έφτασε και στο +25, αλλά η αντεπίθεση των Μπουλς, με ηγέτη τον Μπούζερ (31π.-13/18διπ.-5/5βολ.-7/7ριμπ.) και βοήθεια από τον Μπάτλερ (20π.), έφτασε ως το -8 (με 95-87 στο 46΄), αφού ο Ρόουζ, στην επίσημη επιστροφή του έπειτα από 18 μήνες, είχε μόλις 12π.-3/8διπ.-1/7τριπ.-2ασ.-5 λάθη σε 34΄…

Θέμα του πάγκου, και μάλιστα με ακόμη πιο εντυπωσιακό τρόπο, ήταν το τοπικό ντέρμπι του Λ.Α.. Οι Λέικερς, παρά την απουσία του Κόμπι Μπράιαντ, πέτυχαν την έκπληξη και υπέταξαν 116-103 τους συμπολίτες και εκ των φαβορί φέτος Κλίπερς, με τους αναπληρωματικούς τους να σκοράρουν 76π. και όλους τους τελευταίους 41π. της ομάδας τους!!! Ο κόουτς Ντ’Αντόνι εμπιστεύθηκε στην 4η περίοδο την «2η ομάδα του» και οι Φάρμαρ (16π.), Μικς (13π.-οι 9 στο 4ο δωδεκάλεπτο), Χένρι, Τζόνσον και Χιλ (12π.) δεν τον απογοήτευσαν, φτάνοντας σε επιμέρους 41-24 στο ίδιο διάστημα (και 36-20 στο τελευταία 9λεπτο, μετά το 80-83 των «Κλιπς»). Με τον Ζαβιέ Χένρι να σημειώνει ρεκόρ καριέρας με 22π. (οι 12 στην 4η περίοδο) και να έχει 3/4 από τα 14/29τριπ. των νικητών (Γκασόλ 15π.-13ριμπ., Γιανγκ 13π., Κέιμαν 10π.)! Για τους Κλίπερς, που ηττήθηκαν στο επίσημο ντεμπούτο του κόουτς Ντοκ Ρίβερς, ξεχώρισαν οι Τζόρνταν (17π.-11ριμπ.), Γκρίφιν (19π.-8/15διπ.-3/10βολ.), Πολ (15π.-11ασ.), Κρόφορντ (15π.), ενώ ο Ρέντικ είχε μεν 13π.-3/8διπ.-2/5τριπ., αλλά τους 12π. τους πέτυχε με 5/7 σουτ στην 1η περίοδο… Ήταν η πρώτη φορά μετά το 2006 που οι Λέικερς ξεκίνησαν την σεζόν δίχως τον Κόμπι, αλλά παίζοντας σε πρεμιέρα χωρίς τον μεγάλο σταρ τους, έχουν ρεκόρ 5-0!

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της φετινής κανονικής περιόδου, η Ιντιάνα επιβλήθηκε 97-87 του Ορλάντο, με τον κόουτς των Πέισερς, Φρανκ Βόγκελ, να παραδέχεται πως «δεν παίξαμε καλά, αλλά είχαμε στιγμές που ήταν αρκετές για να μας δώσουν μία νίκη με διψήφια διαφορά πόντων»… Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το ματς με σκορ 12-0 στο 4΄, αλλά η καλή άμυνα των Μάτζικ τους επέτρεψε να «γυρίσουν» και να προηγηθούν 44-40 στο ημίχρονο! Στην επανάληψη, όμως, οι Πέισερς είχαν περισσότερες λύσεις και στις αρχές της 4ης περιόδου ξέφυγαν με 10π., λαμβάνοντας σκορ από τους Πολ Τζορτζ (24π.-8/16 σουτ) και Λανς Στίβενσον (19π.). Ενώ ο Ρόι Χίμπερτ είχε μεν μόλις 8π., αλλά μάζεψε 16ριμπ. (11 στην 1η περίοδο!) και μοίρασε 7 τάπες σε 27΄, προτού αποχωρήσει με ενοχλήσεις στο γόνατο, που πάντως δεν είναι ανησυχητικές… Για το Ορλάντο, ο Άντριου Νίκολσον πέτυχε και τους 18π. του στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν έφταναν οι 14π.του Χάρκλες και οι 12π.-7ασ. του Νέλσον. Ενώ ο ρούκι Βίκτορ Ολαντίπο, επιλογή των Μάτζικ στο Νο2 του φετινού ντραφτ, είχε 12π.-4/11 σουτ σε 22΄ και αποθεώθηκε από το κοινό της Ιντιάνα, όπου έπαιξε κολεγιακό μπάσκετμπολ και ήταν σταρ των τοπικών «Hoosiers»! Δηλώνοντας μετά πως «ήταν εξαιρετική η υποδοχή του κόσμου, αλλά θα προτιμούσα να είχαμε κερδίσει».