Παναθηναϊκός - Περιστέρι 85-60

Το παιχνίδι ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Περιστέρι είχε… προδιαγεγραμμένη κατάληξη αφού οι "πράσινοι" ήταν αδύνατο να χάσουν. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν ξεγελάστηκε από το χαμηλό εμπόδιο που καλούταν να ξεπεράσει και με όπλο την άμυνά της, έβαλε από νωρίς τέλος στην υπόθεση "νίκη" επικρατώντας, εν τέλει, με 85-60.

Το τριφύλλι έκλεισε όλους τους δρόμους προς το καλάθι του και, παρά την αρχική αστοχία, πήρε διψήφια διαφορά από το α' δεκάλεπτο (17-6). Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στη β’ περίοδο, εκεί

όπου, όμως, η διαφορά πήρε… την ανιούσα. Με όπλο τον πλουραλισμό στο σκοράρισμα και τις σωστές επιλογές στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με 40-18.

Στην επανάληψη, ο Αργύρης Πεδουλάκης είχε την ευκαιρία να προβεί σε ακόμα περισσότερες δοκιμές, αφού ο δείκτης της διαφοράς παρέμενε σταθερά πάνω από τους είκοσι πόντους (61-34).

Έτσι, στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο προπονητής των "πρασίνων" χρησιμοποίησε και τον τελευταίο παίκτη που είχε στη διάθεσή του, τον 18χρονο Γιώργο Διαμαντάκο, με τον Σπαρτιάτη σέντερ να παίρνει για πρώτη φορά στην καριέρα του χρόνο συμμετοχής με την πρώτη ομάδα του τριφυλλιού.

Διαιτητές: Πανταζής - Δεσλής - Νικολούδης.
Τα δεκάλεπτα: 17-6, 40-18, 61-34, 85-60.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 4, Μπράμος 14 (4), Ματσιούλις 7 (1), Διαμαντάκος, Ούκιτς 7, Λάσμε 10, Τσαρτσαρής 4, Γκιστ 6 (1), Μπανκς 19 (5/7τρίπ.), Ξανθόπουλος 10 (1), Γιαννόπουλος 2, Σκορδίλης 2.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Κουστένης): Παπαντωνίου 18 (2), Κομποδιέτας 7 (1), Πάρκερ 10 (1), Κανονίδης 6 (10ριμπ.), Ψαρόπουλος, Μάντζαρης 6 (1), Μίτσελ 11 (1), Χάινς, Πέτρουλας, Μελισσαράτος, Λάκκας 2, Ζούμπος.