Ηλυσιακός - Απόλλων Πατρών 75-69

Τη νίκη, που τον φέρνει ακόμα πιο κοντά στην παραμονή του στην κατηγορία, πέτυχε ο Ηλυσιακός απέναντι στον Απόλλωνα Πατρών με 75-69. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, εκμεταλλεύτηκαν την ευστοχία τους από το τρίποντο και την κυριαρχία τους στα ριμπάουντ κι έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Κορυφαίος του αγώνα για τους γηπεδούχους ο Αναγκόνιε (13π, 8ρ), που κράτησε την ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο κοντά στο σκορ, ενώ εξαιρετικός ήταν κι ο Παραγιός (9π). Καθοριστική η εμπειρία του Νίκου Χατζή στο τελευταίο δεκάλεπτο (14π). Από τον Απόλλων

καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Γκραντ (13π, 6ρ) και ΜακΚόλουμ (15π), αν κι αρκετά άστοχοι, ενώ προσπάθησε πολύ για την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αργυρόπουλος (12π).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και με πολύ καλά ποσοστά στα δίποντα (6/7) προηγήθηκαν με 8 πόντους (14-6) 4 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου. Νευρικό ξεκίνημα ο Ηλυσιακός με αρκετά λάθη (4) απέναντι στη δυνατή άμυνα του Απόλλωνα. Ο Αναγκόνιε ευστόχησε σε δύο βολές, μετά από αρκετή ώρα, για τους γηπεδούχους κάνοντας το 14-8 κι ο Αράπης με τρίποντο έκανε το 17-11, κλείνοντας έτσι το δεκάλεπτο.

Η διαφορά των δύο ομάδων, στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα, αποτυπώνεται στα στατιστικά τους στα δίποντα με τον Ηλυσιακό να έχει 1/8 και τον Απόλλωνα Πατρών 7/10. Λογικό από τη στιγμή, που οι γηπεδούχοι είναι αυτή που έχουν και την πίεση καθώς καίγονται για τη νίκη.

Στη δεύτερη περίοδο ο Καυκής μείωσε για τον Ηλυσιακό στους 4 (21-17) αλλά ο Πέτροβιτς με δύο συνεχόμενα τρίποντα ανέβασε ξανά τη διαφορά (27-19). Ο πολύ καλός Αναγκόνιε,, ο οποίος αποτελεί τη μοναδική αξιόπιστη λύση για την ομάδα του Ζευγώλη στο πρώτο ημίχρονο, έκανε με καλάθι και φάουλ το 27-24, μειώνοντας στους τρεις μετά από πολύ ώρα για τον Ηλυσιακό.

Οι γηπεδούχοι, παρά το γεγονός ότι παραμένουν πολύ άστοχοι (5/22δ), μείωσαν τα λάθη τους και χάρη στην καλή τους άμυνα πλησίασαν στο σκορ. Ήταν λογικό να αρχίσουν να πέφτουν σιγά σιγά τα ποσοστά του Απόλλωνα, τα οποία ήταν πολύ ψηλά στην αρχή του αγώνα.

Με καλάθι και φάουλ του Παραγιού, ο Ηλυσιακός πέρασε μπροστά στο σκορ, μετά το 5-4 στην αρχή, με 32-30, δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Αργυρόπουλος έκανε το 32-32 με δύο εύστοχες βολές, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο μέρος.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Αναγκόνιε, ο οποίος έχει κυριαρχήσει στις δύο ρακέτες με 11 πόντους (7/7 βολές) και 6 ριμπάουντ (5επ). Γενικότερα οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο ζωγραφιστό με 24 ριμπάουντ (7επ) έναντι 14 των αντιπάλων τους. Η ανανέωση πολλών επιθέσεων είναι κι ο κυριότερος λόγος που έμειναν κοντά στο σκορ παρά τα πολύ κακά ποσοστά, που είχαν. Κορυφαίος για την Πάτρα ο Κρόλο με 8 πόντους (4/4δ) και 4 ριμπάουντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ηλυσιακός, με κύριο όπλο το τρίποντο (6/13) και τα ριμπάουντ (31-21) πέρασε μπροστά ακόμα και με 8 πόντους (47-39), ο Απόλλωνας όμως γρήγορα μάζεψε τη διαφορά κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο ένα πόντο πίσω (53-52).

Στην τελευταία περίοδο ο Παραγιός, ο οποίος ήταν από τους καλύτερους παίκτες των γηπεδούχων, με κάρφωμα έκανε το 59-54, ενώ ο Αργυρόπουλος που πήρε πρωτοβουλίες επιθετικά με 4 συνεχόμενους πόντους έκανε το 61-56. Ο Χατζής με τρίποντο έκανε το 64-56. Ο Έλληνας άσσος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο τέταρτο δεκάλεπτο κρατώντας με συνεχόμενους πόντους την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Ο Απόλλωνας Πατρών δεν κατάφερε να μειώσει περισσότερο τη διαφορά κι έτσι ο Ηλυσιακός πέτυχε σπουδαία νίκη, κάνοντας ακόμα ένα βήμα για την παραμονή του. Οι γηπεδούχοι έχουν πλέον δύο νίκες παραπάνω από το προτελευταίο Περιστέρι. Στην 7η θέση με 30 βαθμούς παραμένουν οι φιλοξενούμενοι.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 32-32, 53-52, 75-69
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Ζευγώλης): Καυκής 2, Αράπης 3 (1), Αναγκόνιε 13 (8ριμπ.), Χατζής 14 (1), Σπανός 7 (1), Δορκοφίκης 10 (2), Μόρισον 7 (1), Γκάρισον 1, Παραγιός 9, Στόγκλιν 9 (1).
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 15, Αργυρόπουλος 12 (2), Γκραντ 13 (1), Έρτσεγκ, Πέτροβιτς 11 (3), Κλάιμπερ 5 (1), Ζαφείρης 3 (1), Τέρνερ 2, Κρόλο 8, Θανόπουλος.