Ομάδα με τα όλα της η Ατλάντα...«καθάρισε» τους Κάβς (vid's)

Ότι και να πει κάποιος για την φετινή ομάδα της Ατλάντα θα είναι λίγο, καθώς τα «Γεράκια» μας θυμίζουν συνεχώς την επιτομή της λέξης ομάδας, κάνοντας σαφές πως και στο NBA τους θεάματος και των πολλών individual stars, ο ένας δεν μπορεί να κερδίσει μόνος του μια ομάδα...σε ένα δρόμο που έχει δείξει εδώ και αρκετά χρόνια ο Γκρέγκ Πόποβιτς στους Σπερς. Έτσι, οι Χοκς κέρδισαν για 3η φορά στην φετινή περίοδο τους Καβαλίερς, αυτή τη φορά με 106-97,

κάνοντας σαφή πιο είναι το αφεντικό στην Ανατολή. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την αναμέτρηση με ενθουσιασμό και κατάφεραν να προηγηθούν με 36-19 στο τέλος της 1ης περιόδου, με τους Καβς να αντιδρούν και να μειώνουν την διαφορά ως το -2 (81-79). Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο μίλησε ο Κάιλ Κόρβερ (8 π.) ο οποίος με δυο τρίποντα έδωσε την ώθηση στην ομάδα του τρέξει ένα επιμέρους σερί 10-2, και να ανεβάσει την διαφορά στο 91-81, για να έρθει στα τελευταία λεπτά σχετικά άνετα η νίκη. Για τους νικητές οι...συνήθεις ύποπτοι, Αλ Χόρφορντ (19 π., 9 ριμπ., 6 ασίστ), Πολ Μίλσαπ (16 π., 8 ριμπ., 3 κλεψ.), Τζεφ Τιγκ (16 π.), ηγήθηκαν της ομάδας τους, ενώ για το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ, 18 πόντους αλλά με 9 λάθη είχε ο ΛεΜπρον Τζέιμς (5/13 σουτ, 6 ριμπ., 8 ασίστ), με τον Κάιρι Έρβινγκ να έχει 20 πόντους.

Ο πρώτος σκόρερ του NBA, έπιασε δουλεία, και οδήγησε εκ τους ασφαλούς την ομάδα του σε μια ακόμα νίκη. Συγκεκριμένα, ο Τζέιμς Χάρντεν πέτυχε το 3ο του triple-double στην φετινή περίοδο με 38 πόντους, 12 ριμπάουντ και 12 ασίστ και ώθησε το Χιούστον στη νίκη με 103-93 απέναντι στους μαχητικούς Πίστονς. Εκτός από τον Χάρντεν, ο Τέρενς Τζόουνς είχε 17 πόντους (8 ριμπ.) ενώ ο Κόρεϊ Μπρούερ 15 πόντους. Για τα «Πιστόνια», που μετρούν 5 διαδοχικές ήττες, ο Γκρέγκ Μονρό είχε 19 πόντους (8 ριμπ), ενώ ο Ρέτζι Τζάκσον σκόραρε 17 πόντους. Εξαιρετικός, δείχνοντας την δύναμη τους στους αιθέρες ήταν ο Αντρέ Ντρούμοντ με 8 πόντους και 21 ριμπάουντ! Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ήταν ο Κώστας Παπανικολάου.

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψαν οι Ουόριορς την αναμέτρηση τους με τους Μάβερικς, καθώς επικράτησαν με σχετική άνεση με 104-89, σε ένα παιχνίδι που η διαφορά άνοιγε ανά λεπτό με μαθηματική ακρίβεια. Ο Στέφεν Κάρι δεν χρειάστηκε να φορτσάρει ιδιαίτερα, καθώς είχε 22 πόντους με 7 ασίστ, ενώ 18 πόντους με 9 ριμπάουντ είχε ο Ντρέιμοντ Γκριν. Για το άστοχο Ντάλας, από 14 πόντους είχε ο Ντίρκ Νοβίτσκι (5/16 σουτ) και Ραζόν Ρόντο (6/15 σουτ), ενώ πολύ χαμηλά κινήθηκε και ο Μόντα Έλις με 6 πόντους (2/14 σουτ).

Μόνο εύκολα δεν εξελίχθηκε το παιχνίδι των Γκρίζλις με αντίπαλο των Λεικερς, καθώς οι φιλοξενούμενοι έχοντας έλλειμμα άγχους, υποχρέωσαν το Μέμφις να υπερβάλει εαυτό για να επικρατήσει με 97-90. Συγκεκριμένα οι «Λιμνάνθρωποι» βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 84-87, για να έρθει ένα σερί 7-0 από τις «Αρκούδες», με το οποίο πέτυχαν το 91-87 στα 23'' πριν το τέλος, σφραγίζοντας στο υπόλοιπο διάστημα του αγώνα τη νίκη τους. Εξαιρετικός σε ένα ακόμα παιχνίδι ήταν ο Ζακ Ράντολφ με 24 πόντους και 13 ριμπάουντ, με τον Μαρκ Γκασόλ να έχει 18 πόντους. Συνεχίζει την ανοδική του πορεία ο Νικ Καλάθης με 8 πόντους (3/5 σουτ) σε 13 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Κώστας Κουφός είχε 2 πόντους (1/5 σουτ) και 5 ριμπάουντ σε 17 λεπτά συμμετοχής. Για τους Λέικερς, 25 πόντους με 6 ασίστ (12/18 σουτ) είχε ο εξαιρετικός Τζόρνταν Κλάρκσον, ενώ από 14 πόντους είχαν οι Ουέιν Έλινγκτον και Ουέσλεϊ Τζόνσον.

Τεράστια μάχη αναμένεται να γίνει για την 8η θέση της Ανατολικής περιφέρειας, με τους Πέισερς να δείχνουν έτοιμοι για ένα πολύ δυνατό finish και ικανοί να την κατακτήσουν ,καθώς μετά το 98-84 επί των Μπούλς, έφτασαν τις 4 συνεχόμενες νίκες και το ρεκόρ τους στο 27-34, κατέχοντας πλέον την 8η θέση και συγκατοικώντας με Σάρλοτ και Μαϊάμι, με τους Σέλτικς και Νετς να καραδοκούν, και τους Πίστονς να μένουν πίσω. Πρώτος σκόρερ για την Ιντιάνα, που είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν ο Σόλομον Χιλ με 16 πόντους (2/5 τριπ.), ενώ 14 πόντους είχε ο Ιαν Μαχίμνι (11 ριμπ.). Για τους κουρασμένους «Ταύρους», 18 πόντους είχε ο Πάου Γκασόλ (10 ριμπ.), με τον Νταγκ Μακντέρμοντ να έχει 16 πόντους (8/17 σουτ).

Τα αποτελέσματα:

Σάρλοτ - Τορόντο 103-94Ιντιάνα - Σικάγο 98-84Ορλάντο - Σακραμέντο 119-114Φιλαδέλφεια - Γιούτα 83-89Ουάσινγκτον - Μαϊάμι 99-97Ατλάντα - Κλίβελαντ 106-97Μπρούκλιν - Φοίνιξ 100-108 (παρ), 92-92 (κ.αγ.)Χιούστον - Ντιτρόιτ 103-93Μέμφις - Λ.Α Λέικερς 97-90Νιού Όρλεανς - Βοστόνη 98-104Σαν Αντόνιο - Ντένβερ 120-111Γκόλντεν Στέιτ - Ντάλας 104-89