Δεν χάνει αυτός ο Ολυμπιακός! (74-83) (vid)

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος και πήρε δίκαια την νίκη επί της Αρμάνι στο Μιλάνο με 74-83. Οι «Ερυθρόλευκοι» από το ξεκίνημα ήταν καταιγιστικοί και παρά τα ξεσπάσματα των Ιταλών, που έφτασαν αρκετές φορές σε απόσταση καλαθιού, έβρισκαν πάντα τις απαραίτητες λύσεις και με τον Σπανούλη να είναι για ακόμα μια φορά ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου εκτός της Αρμάνι, κερδίσανε και τις απουσίες καθώς ταξίδεψαν στο Μιλάνο

με μόλις ένα «4άρι», ενώ στα θετικά της αναμέτρησης είναι και η επιστροφή του Παπαπέτρου στα παρκέ. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σπανούλης με 14 πόντους και 8 ασίστ έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Πρίντεζη (13) Χάντερ (14) και Ντάνστον (12). Για την Αρμάνι ο Τζεντίλε είχε 24.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά στο Μιλάνο και περνώντας από την αρχή την μπάλα κοντά στο καλάθι πήρε κεφάλι, το οποίο όλο και αύξανε, με το σκορ της πρώτης περιόδου να κλείνει στο +10 για τους «Ερυθρόλευκους» (12-22). Στην δευτερη περίοδο οι Ιταλοί το γύρισαν σε «άμυνα ζώνης», ενώ άρχισαν το «ξύλο» κοντά στην ρακέτα τους και με όπλο το ένας εναντίων ενός στην επίθεση, μείωσαν στους 2 (27-29 15΄). Κάπου εκεί ο Σπανούλης πήρε την κατάσταση στα χέρι του και είτε σκοράροντας, είτε δημιουργώντας, έδωσε και πάλι «αέρα» στον Ολυμπιακό που στην ανάπαυλα ήταν και πάλι μπροστά με +10 (32-42).

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου φορτώθηκαν με φάουλ στο τρίτο δεκάλεπτο και με τις βολές η Αρμάνι μείωσε στους 3 (42-45 23΄ και 46-43 26΄) όμως ο Σπανούλης ήταν και πάλι εκεί για να δώσει την λύση ενώ σε εκείνο το σημείο είχαμε και την επιστροφή στα παρκέ για τον Ιωάννη Παπαπέτρου που στην πρώτη του επαφή με την μπάλα «πυροβόλησε» από τα 6,75. Ο Ολυμπιακός βρήκε τελικά τις λύσεις και έκλεισε το δεκάλεπτο με το σκορ και πάλι στο +10 (56-66). Ο Ολυμπιακός επεδίωξε τις επαφές και πήγε από νωρίς στο μπόνους των βολών, κρατώντας έτσι την διαφορά στους 10 πόντους στην αρχή της τελευταίας περιόδου και παίζοντας με το χρόνο στη συνέχεια πήραν τελικά την νίκη με 74-83.

Τα δεκάλεπτα:12-22, 32-42, 56-66, 74-83.
Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Ράγκλαντ 9 (1), Μπρουκς 17 (1), Τζεντίλε 24, Τσερέλα 4, Μέλι, Κλέιζα 5 (1), Έλεγκαρ, Τζέιμς 3, Χάκετ 5, Σάμουελς 4, Μος 3 (1).
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 14, Ντάνστον 12, Σπανούλης 14 (3τρ. 8 ασίστ), Παπαπέτρου 3 (1), Σλούκας 6, Πρίντεζης13, Μάντζαρης 6 (2), Λαφαγιέτ, Ντάρντεν 10, Λοτζέσκι 5 (1).