«Οαση» ο Διαμαντίδης στον κουρασμένο ΠΑΟ (76-61 τον ΑΓΟΡ)

Τα «σημάδια», σωματικά και ψυχολογικά , από τη σειρά με την ΤΣΣΚΑ ήταν εμφανή για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος ήταν κακός απέναντι στο Ρέθυμνο και χρειάστηκε ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο για να πάρει τη νίκη με στο ΟΑΚΑ, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 25ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου.

Ο Διαμαντίδης ήταν ό,τι καλύτερο είχε να παρουσιάσει ο κουρασμένος Παναθηναϊκός,

με τον αρχηγό να έχει 23 πόντους και με Λάσμε και Φώτση να προσφέρουν στο δεύτερο ημίχρονο τα μέγιστα για τη νίκη

Ο Διαμαντίδης στο πρώτο πεντάλεπτο πρόλαβε να σκοράρει 9 πόντους και ο Παναθηναϊκός να ξεφύγει με 17-6, αλλά ο αρχηγός αποσύρθηκε στον πάγκο και το Ρέθυμνο αναθάρρησε τόσο ώστε να τρέξει ένα 14-0 και να κλείσει την πρώτη περίοδο με 20-19, με Σίννη, Γκάμπριελ και Κουμπούρα! Η επαναφορά του Διαμαντίδη στα μισά της δεύτερης περιόδου ξύπνησε την ομάδα του, η οποία έκλεισε με 38-32 το πρώτο ημίχρονο, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν δεύτερη επαναφορά στο ματς.

Το 40-37 έγινε 40-46 στο 24’, με τον ΑΓΟΡ να έχει επιμέρους 14-2 στο πρώτο 4λεπτο του δεύτερου μέρους, με Εζιούκου και Γκάμπριελ να κάνουν ό,τι θέλουν στις δύο ρακέτες και παρά το «πράσινο» 8-0 (48-46) με τον Λάσμε και τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Διαμαντίδη (56-49, 28’) να διατηρούνται στο παιχνίδι (56-52, 30’).

Οι «πράσινοι» χρειάστηκε να φτάσει το παιχνίδι στο 35΄για να νιώσουν… ασφάλεια, με Φώτση και Μαυροκεφαλίδη να κάνουν το 64-54 (36’) και τη διαφορά να φτάνει και το +17 (74-57).