Ο νέος «αέρας» (στο… αυτί του ΛεΜπρον) της Ιντιάνα!!!

Δεν πέρασαν λίγες ώρες από την παραδοχή του Λανς Στίβενσον ότι «το trash-talking» με τον ΛεΜπρον ήταν λάθος και ο -αυθόρμητος, αλλά σε σημείο μόνιμης... παρεξηγήσεως- γκαρντ της Ιντιάνα «χτύπησε» ξανά. Ο Στίβενσον επιχειρεί με κάθε τρόπο να εκνευρίσει τον σταρ των Χιτ και στον 5ο ανατολικό τελικό μεταξύ των δύο ομάδων έκανε κάτι άλλο. Αφού διαπίστωσε πως δεν μπορεί να «μπει στο μυαλό» του Τζέιμς, όπως ήταν ο δηλωμένος στόχος του, ο Στίβενσον θέλησε να «τρυπώσει» στο... αυτί του, καθώς η κάμερα τον

«συνέλαβε» να φυσάει στο αυτό του ΛεΜπρον!!! Ο ίδιος ο Τζέιμς, πάντως, όχι μόνο δεν αντέδρασε, αλλά χαμογέλασε κιόλας (προφανώς ειρωνικά) και αμέσως μετά το τέλος του παιχνιδιού δήλωσε πως «εγώ προσπαθώ μόνο να νικήσω. Χρειαζόμαστε μία ακόμη νίκη για να φτάσουμε πάλι στους Τελικούς και αυτή είναι η μοναδική έγνοια μου. Όλα τα υπόλοιπα, συμπεριλαμβανομένων και όσων κάνει ο Λανς, δεν με ενδιαφέρουν καθόλου». Ο Στίβενσον, πάντως, δεν συγκρατήθηκε ξανά, αν και πριν το ματς είχε παραδεχθεί πως «δεν έπρεπε να είχα ξεκινήσει αυτή την ιστορία με τον ΛεΜπρον. Μάλλον επηρέασε την ομάδα μου στην ήττα στον 4ο αγώνα και έμαθα το μάθημά μου και θα συνεχίσω να το κάνω μέχρι να γίνω πραγματικός επαγγελματίας!»...

Όπως θα ήταν αφέλεια να υποστηρίξει κανείς πως το «trash-talking» κατάφερε να «αφυπνίσει» τον ΛεΜπρον στο πρόσφατο 3-1 των Χιτ, έτσι σαφώς και ο ηγέτης των πρωταθλητών δεν επηρεάστηκε από το «ρεύμα» που έκανε στο αυτί του ο Στίβενσον. Ο ΛεΜπρον, πάντως, πέτυχε αρνητικό ρεκόρ πόντων και λεπτών συμμετοχής στα πλέι-οφς, στην ήττα από τους Πέισερς, τα ξημερώματα της Πέμπτης (29/5), με την οποία η Ιντιάνα μείωσε σε 2-3 και οδήγησε την σειρά σε 6ο ματς το βράδυ της Παρασκευής στο Μαϊάμι. Ο Τζέιμς έμεινε στο παρκέ μόλις για 24΄, λόγω φάουλ (είχε 3 στο ημίχρονο και 5 στα μέσα της 3ης περιόδου και είχε 7π. με 2/10 σουτ και 4 ασίστ, «καταρρίπτοντας» τους 8π. που είχε στον 4ο Τελικό του 2011 με το Ντάλας, στον οποίο είχε μείνει άποντος στο 4ο δωδεκάλεπτο! Παρόλα αυτά, οι Χιτ έχουν την ευκαιρία να «κλείσουν» την σειρά στο «σπίτι» τους, ώστε να γίνουν μόλις η 1η ομάδα μετά τους Σέλτικς (1984-87) που θα φτάσουν σε 4 διαδοχικούς Τελικούς ΝΒΑ και να επιχειρήσουν να γίνουν και επίσης η 1η που θα κατακτήσει το «three-peat», μετά τους Λέικερς (2000-02). Ο ΛεΜπρον έφτασε σε ρεκόρ 21-9 σε αγώνες στους οποίους θα μπορούσε να «κλείσει» μία σειρά και έμεινε κάτω από τους 10π. για 10η φορά στην καριέρα του... Και το Μαϊάμι δεν κατόρθωσε να πάρει τη νίκη, παρά τα 6/9τριπ. και τους 18π.του Ρασάρντ Λιούις, που ήταν άποντος σε όλη την σειρά, αν και ξεχώρισε στην άμυνα στο 3ο ματς.

Οι Πέισερς, από την άλλη, πέτυχαν μόλις την 1η νίκη τους σε 5ο αγώνα, ενώ είναι πίσω με 1-3, έχοντας ως το βράδυ της Τετάρτης ρεκόρ 0-3. Η Ιντιάνα θα προσπαθήσει να γίνει η 9η ομάδα που «γυρίζει» μία σειρά από το 1-3 και προκρίνεται. Τελευταία που το κατάφερε ήταν το Φοίνιξ, κόντρα στους Λέικερς το 2006, ενώ σε τελικό Περιφέρειας έχει να συμβεί από το 1981, όταν οι Σέλτικς ανέτρεψαν το 3-1 των Σίξερς και έφτασαν στους Τελικούς, κατακτώντας και τον τίτλο! Καθοριστικός για τους νικητές ήταν φυσικά ο Πολ Τζορτζ, που σκόραρε τους 21 από τους 37π. του στην 4η περίοδο (και τους 31 στο δεύτερο ημίχρονο) και έγινε ο 3ος παίκτης με αντίστοιχη ή καλύτερη επίδοση σε ματς με «απειλή» αποκλεισμού, μετά τους 39π. του Καρλ Μαλόουν της Γιούτα, στον 5ο Τελικό του 1998 με το Σικάγο και τους 37π. του Ντιρκ Νοβίτσκι των Μαβς, στον 7ο αγώνα των δυτικών τελικών του 2006 με το Σαν Αντόνιο. Παράλληλα, οι 21π. του σταρ των Πέισερς στο 4ο δωδεκάλεπτο ήταν οι περισσότεροι για τελευταία περίοδο αγώνα υπό το φάσμα του αποκλεισμού την τελευταία 15ετία, ξεπερνώντας τους 19π. των Νοβίτσκι (Ντάλας) και Ουέιντ (Μαϊάμι) το 2009 και 2010, εναντίον των Νάγκετς και Σέλτικς αντίστοιχα. Ο Τζορτζ εκμεταλλεύτηκε την συχνή απουσία του ΛεΜπρον λόγω φάουλ και δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στον Ντουέιν Ουέιντ, σκοράροντας 10/14 σουτ εναντίου του αρχηγού των Χιτ (τα 8/11 ήταν τζαμπ-σουτ με άμυνα), εκ των οποίων τα 5/6 στην 4η περίοδο! Ο «PG» πέτυχε 31π. στο 2ο μέρος, που ήταν περισσότεροι από όσους είχε συνολικά στο 2ο ημίχρονο όλων των προηγούμενων 6 αγώνων! Ξεκίνησε με 3/9 σουτ στο 1ο μέρος, αλλά είχε 12/19 (με 5/10τριπ.) στην επανάληψη και κράτησε «ζωντανή» την ομάδα του.