Ο Τζορτζ...«σκόρπισε» τους Χιτ (vid)

Με τον Πολ Τζόρτζ να πραγματοποιεί φοβερή εμφάνιση οι Πέισερς έμειναν ζωντανοί καθώς επικράτησαν με 93-90 των Χιτ και μείωσαν την σειρά των τελικών της Ανατολής σε 3-2.

Ο Τζορτζ ήταν απολαυστικός πετυχαίνοντας 37 πόντους με 6 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα, με τους 21 πόντους του να έρχονται στην καθοριστική 4η περίοδο. Το Μαϊάμι ήταν αυτό που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα όταν και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με 42-33 υπέρ του, με την τρίτη περίοδο να ανήκει ολοκληρωτικά στους «Ινδιάνους»

οι οποίοι με ένα επιμέρους σερί 15-2 προσπέρασαν με 52-50 και λίγο αργότερα με 64-57. Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, και με τον Τζορτζ να πετυχαίνει 7 συνεχόμενους πόντους οι Πέισερς ξέφυγαν στο σκορ με +11 (77-66), για να καταφέρουν οι Χιτ με ένα δικό τους επιμέρους σερί 4-15 να ισοφαρίσουν σε 81-81 βρίσκοντας λύσεις έξω από την γραμμή των 7,25. Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη, νιώθοντας και τυχεροί βλέποντας τον Κρις Μπος να αστοχεί σε τρίποντο με το σκορ στο 92-90 για τους Πέισερς.

Εκτός από τον Πολ Τζορτζ, πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Ντέιβιντ Γουέστ με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ 12 πόντους είχε ο Λανς Στέφενσον με 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, και πολύ καλή άμυνα πάνω στον ΛεΜπρον Τζέιμς. Συγκεκριμένα ο ΛεΜπρον έμεινε μόλις στους 7 πόντους πραγματοποιώντας αρνητικό ρεκόρ καριέρας στα Playoffs, κυρίως λόγω των 3 φάουλ στο ημίχρονο και των 5 στην 3η περίοδο, που τον κράτησαν αρκετή ώρα στον πάγκο. Για το Μαϊάμι, που είχε 15/31 τρίποντα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κρις Μπος με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ από 18 πόντους είχαν οι Ντουέιν Ουέιντ (10 ριμπ.) και Ρασάντ Λουίς (6/9 τριπ.).