ΜΑΚΑΜΠΙ - ΠΑΟ 65-62

27/03/2012 (23:53) Λίγο έλειψε ο Παναθηναϊκός να κάνει μία επική ανατροπή στοδεύτερο ημίχρονο και να κερδίσει ένα φαινομενικά χαμένο παιχνίδι, αλλά στοτέλος δεν στάθηκε τυχερός (και ικανός) γνωρίζοντας την ήττα από τη Μακάμπι με 65-62 . Οι "πράσινοι" βρέθηκαν πίσω στο σκορ με διψήφιες διαφορές από το πρώτοδεκάλεπτο ( 24-13 ), αλλά στην επανάληψη παίζοντας άμυνα σεμιναριακού επιπέδουκατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ και να διεκδικήσουν τη νίκη. Το τρίποντο,όμως, που επιχείρησε σχεδόν με τη λήξη του χρόνου ο Νικ Καλάθης ήταν άστοχο .Έτσι, οι Ισραηλινοί έκαναν το 2-1 στη σειρά και μεθαύριο (29/02), εφόσονκερδίσουν, έχουν τηνευκαιρία να πάρουν το εισιτήριο για το Φάιναλ Φορ της Κωνσταντινούπολης .