Ιταλία: Ο Μπράμος «έσπασε» το αήττητο της Αρμάνι (pics)

Νικήτρια του μεγάλου ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής του Ιταλικού Πρωταθλήματος αναδείχθηκε η Βενέτσια του Μάικ Μπράμος η οποία νίκησε την Αρμάνι Μιλάνο εντός έδρας με 88-84 και την υποχρέωσε στην πρώτη της εγχώρια ήττα για φέτος. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση και σε συνδυασμό με την κακή άμυνα των παικτών του Γιαν Ρέπεσα πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ένα μπασκετικό «show» από πλευράς γηπεδούχων οι οποίοι σημείωσαν 34 πόντους και πήρα προβάδισμα με 12 πόντους (34-22).

Στην δεύτερη περίοδο υπερίσχυσαν οι άμυνες και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 49-41. Στην τρίτη περίοδο η κατάσταση ήταν ισορροπημένη και η Βενέτσια αύξησε λίγο το προβάδισμα της σε +11 (72-61). Στην τελευταία περίοδο παρά την προσπάθεια των Πρωταθλητών να γυρίσουν το ματς, οι γηπεδούχοι άντεξαν και πήραν την νίκη.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Μαγκί με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Χάγκινς με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ο Μάικ Μπράμος σε 31 λεπτά είχε 5 πόντους (5/6 βολές, 0/4 σουτ), 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Από την Μιλάνο ξεχώρισε ο Καλνιέτις που έκανε double double με 14 πόντους και 10 ασίστ.