Ισπανία: Επέστρεψε στις νίκες η Τενερίφη του Μπόγρη (pics)

Το μεγαλύτερο μέρος της 12ης αγωνιστικής του Ισπανικού Πρωταθλήματος ολοκληρώθηκε πριν λίγο με πολύ ενδιαφέροντα παιχνίδια και σημαντικά αποτελέσματα και με ένα από αυτά να έχει ελληνικό ενδιαφέρον. Η Τενερίφη του Γιώργου Μπόγρη νίκησε στην έδρα της την Μούρθια μς 94-80 και επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα της περασμένης εβδομάδας.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και αυτο το έδειχναν στο παρκέ κυκλοφορώντας σωστά την μπάλα στην επίθεση και παίζοντας

καλή άμυνα. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Τνερίφη μπροστά με 45-32. Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι και γενικά το δεύτερο ημίχρονο ήταν μία μικρογραφία του πρώτου με την μόνη εξαίρεση ότι καμία από τις δύο ομάδες δεν έπαιζε άμυνα. Το τελικό 94-80 ήρθε εύκολα για τους γηπεδούχους, ενώ οι φιλοξενούμενοι σίγουρα πρέπει να βελτιώσουν την άμυνα τους.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Μπεϊράν με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Πινέιρο με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Επίσης ο Γιώργος Μπόγρης σε 15 λεπτά που αγωνίστηκε σημείωσε 9 πόντους (4/8 δίποντα), 5 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από την Μούρθια ξεχώρισε ο Καμπάτσο με 24 πόντους και 4 ασίστ.

Μπιλμπάο-Ρεάλ Μαδρίτης 19:30

El Iberostar Tenerife @CB1939Canarias gana con Beirán como máximo anotador (17 puntos).#LigaEndes pic.twitter.com/yhu9fHlbNs

Liga Endesa (@LigaEndesa) 11 Δεκεμβρίου 2016

El @RealBetisEPlus recupera el pulso en Badalona: 88-94.#LigaEndesa pic.twitter.com/yV6hJzBv7e

Herbalife @GranCanariaCB se lleva un triunfo con emoción final ante Tecncyconta @Basket_Zaragoza (86-82).#LigaEndesa pic.twitter.com/Eif7i1KbQN