Γλίτωσε την αυτοκτονία (95-92 παρ) και 3ος ο Πανιώνιος

Αγχώθηκε αλλά κέρδισε και καθάρισε την 3η θέση ο Πανιώνιος. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης αν και πήγε να αυτοκτονήσει, κέρδισε τον ΠΑΟΚ στην παράταση στο κλειστό της Αρτάκης με 95-92 και έτσι εξασφάλισε την 3η θέση με τον ΠΑΟΚ να χάνει την ελπίδα γι αυτήν. Ομως ο Πανιώνιος

που ήταν εντυπωσιακός στην επίθεση αλλά δεν έπαιξε άμυνα, πηγε να αυτοκτονήσει σε ένα χορταστικό παιχνίδι με σκορ και θέαμα καθώς με +8 στο 32' δεν έπαιξε σωστή άμυνα και δέχθηκε 3τρίποντα στο τέλος από ένα ασύλληπτο Χαραλαμπίδη! Ετσι το ματς πηγε στην παράταση που μίλησε η έδρα και το μεγαλύτερο βάθος του Πανιωνίου.

Ο Πανιώνιος μπήκε εντυπωσιακά με το ματς να αποκτά μεγαλο σκορ σκοράροντας 30π στο δεκάλεπτο(!) με πολλά τρίποντα και πρωταγωνιστές παίκτες ρολίστες όπως ο Σαλούστρος, ο Σίμτσακ και ο Μπατής. Ετσι πήρε διαφορές και πέρασε και 26-17 και 38-25 στο 12' αλλά ο Πέιν με δικούς του πόντους μείωσε 38-32 και μετά από 44-34 στο 47-43 σε ένα χορταστικό πρώτο μέρος με 16π του αμερικανού του ΠΑΟΚ και πρώην νεοσμυρνιώτη. Με Σαλούστρο και Σίμτσακ πάλι προηγήθηκε με 55-45 στο 24' αλλά ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε και ισοφάρισε 63-63 στο 30'!Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 68-63 και 74-68 και 80-72 στο 38' και έδειξε να καθαρίζει το παιχνίδι αλλά πήγε να αυτοκτονήσει. Αλλά ο Χαραλαμπίδης με 2τρ μείωσε 80-78 και ο Πέιν ήταν μοιραίος με δύο χαμένες βολές για την ισοφάριση. Ετσι ο Μακόλουμ έκανε το 82-78 και μετά ο Χαραλαμπίδης με φάουλ που του έγινε σε τρίποντο(!) είχε 2/3β και μείωσε 82-80. Ο Μακόλουμ έχασε μια βολή και ο Πανιώνιος έφαγε νέο τριποντο (!) αφού δεν έκανε φάουλ και πάλι από τον Χαραλαμπίδη και 83-83 στα 24''! Ο Μακόλουμ έχασε με τρίποντο την τελευταία επίθεση και παράταση! Εκεί ο Πανιώνιος πήρε μικρές διαφορές όπως το 92-87 και το 93-89 αλλά και πάλι δεν έκανε φάουλ και δέχθηκε τρίποντο από τον Κούπερ(93-92)! Ο Μίλμπουρν με 2β διαμόρφωσε το τελικό 95-92 στα 6'' και ο Κούπερ αστόχησε στο τρίποντο στο μηδέν!

Δεκάλεπτα: 30-23,47-43,63-63,83-83 κ.α ,95-92
Τρίποντα: 10/26-10/26
Ριμπάουντς:46-35
Λάθη: 13-14

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ(Σφαιρόπουλος):Μακόλουμ 20(3/8τρ), Ντούβνιακ 4,Κάρτερ 10(5/14σ,8ας), Μίλμπουρν 9, Αθανασούλας 6(9ρ), Μπατής 13,Σκορδίλης,Λάνγκφορντ 8(1/7δ), Μισέλ,Σίμτσακ 12(6/8δ,9ρ), Σαλούστρος 13(3/4δ,2/2τρ)
ΠΑΟΚ(Μαρκόπουλος): Πέιν 24(7/12δ,2/3τρ,7ρ), Κούπερ 16(4/7δ,2/9τρ,9ας), Χαραλαμπίδης 26(/2δ,6/9τρ), Τσόχλας,Βουτσίσεβιτς,Τσαιρέλης 12(7ρ), Δέδας 6,Μαργαρίτης 1,Καλές, Μπόγρης 5,Κασελάκης 2