Φοβερός ο starter «Giannis»...νικητής ο «Μέλο»...(vid's)

Πενταδάτος...ξεκίνησε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά τα πρώτα του λεπτά απέναντι στους Νικς δεν ήταν το καλύτερο του. Έκανε δυο γρήγορα φάουλ, επέστρεψε στο παρκέ και ήταν εξαιρετικός.

Ο «Giannis» αγωνίστηκε 42 λεπτά (αναμφισβήτητα ρεκόρ καριέρας ως τώρα στο ΝΒΑ), πέτυχε 10 πόντους με 2/3 δίποντα (δυο όμορφα καρφώματα), 6/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο ενώ έπαιξε φοβερή άμυνα πάνω στους παίκτες της Νέας Υόρκης, και κυρίως στον Καρμέλο Άντονι. Ωστόσο όλα αυτά δεν ήταν αρκετά ώστε οι Μπακς να φτάσουν στη νίκη καθώς οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν στην δεύτερη παράταση

με 107-101.

Τα «ελάφια» είχαν την τύχη στα χέρια τους στο τέλος του κανονικού αγώνα αλλά ο Χένσον αστόχησε από τα πέντε μέτρα και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση με το σκορ στο 87-87. Στην δεύτερη παράταση το Μιλγόουκι προηγήθηκε με 92-88, αλλά οι Νικς με ένα 6-0 προσπέρασαν με 92-94, αλλά αυτή τη φορά ο Χένσον έσπρωξε την μπάλα στο καλάθι μετά από άστοχο σουτ του Νάιτ (94-94). Εκεί καθάρισε το παιχνίδι ο «Μέλο» ο οποίος με πέντε συνεχόμενους πόντους έκανε το 98-104, καθαρίζοντας το παιχνίδι.

Ο Καρμέλο είχε 29 πόντους με 5/22 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 9 ριμπάουντ, ενώ ο J.R Σμιθ πρόσθεσε 19 πόντους. Για τους Μπακς που αγωνίστηκαν χωρίς τους Μπάτλερ, Μάγιο και Ντελφίνο, ρεκόρ καριέρας έκανε ο φοβερός Μπράντον Νάιτ με 36 πόντους (7/13 δίποντα, 6/12 τρίποντα και 9 ριμπάουντ).

Ο «Giannis» πήρε και μια γεύση του τι σημαίνει… «trashtalking» στο ΝΒΑ. Ο σούπερσταρ των Νικς Καρμέλο Αντονι προσπάθησε να «χαλάσει» το μυαλό του, αλλά ο μικρός δεν μάσησε!

«Τον σέβομαι, είναι ένας από τους καλύτερους παίκτες στο ΝΒΑ, αλλά δεν μπορεί να βγαίνει στο παρκέ και να επιτίθεται φραστικά εμένα και τους συμπαίκτες μου και να μου μιλάει όλη την ώρα. Προσπάθησα να μην αντιδράσω. Πρέπει να σεβαστείς έναν παίκτη σαν κι αυτόν, που μέχρι πέρυσι έβλεπα στην τηλεόραση και τώρα έπαιζα εναντίον του», αποκάλυψε μετά το τέλος του ματς ο Αντετοκούνμπο εκτιμώντας, πάντως, ότι η λογομαχία του με τον «Melo» τον έκανε να παίξει καλύτερα.

«Νομίζω ότι με έκανε να παίξω με περισσότερη ενέργεια και να τρέξω περισσότερο στην επίθεση, αφού ήθελα να σκοράρω εναντίον του. Όταν βγαίνω στο παρκέ, δεν με νοιάζει ποιός είναι απέναντί μου. Για εμένα είναι απλώς μία φανέλα. Καμία φορά όμως πρέπει να αντιδράσεις σε αυτά που σου λένε και να μην είσαι… κότα! Την επόμενη φορά που θα ξεκινήσω βασικός, θα έχω λιγότερο άγχος», υποσχέθηκε το Νο.15 του φετινού ντραφτ.

«Big Three» is here...!!! Με την τριάδα ΛεΜπρον Τζέιμς, Ντουέιν Ουέϊντ και Κρις Μπος να πετυχαίνουν συνολικά 71 πόντους το Μαϊάμι έδωσε ένα σκληρό μάθημα στην Ιντιάνα υποχρεώνοντας στην δεύτερη διαδοχική ήττα (97-94)...σε ένα παιχνίδι με άρωμα τελικών. Το παιχνίδι είχε αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ καθώς η Χιτ ήταν αυτή που πήρε αρχικά το προβάδισμα (52-39), για να απαντήσουν οι Πέισερς και να προσπεράσουν με 63-49 στο 30', σε ένα σημείου που οι γηπεδούχοι είχαν 0/9 τρίποντα. Ωστόσο τα τελευταία λεπτά τους άνηκαν ολοκληρωτικά και με ένα επιμέρους σερί 12-2 έφτασαν στη νίκη, με τον Ρει Άλεν με τρίποντο να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του με 95-92 (59'' πριν το τέλος). Φοβερός ήταν ο Ντουέϊν Ουέϊντ με 32 πόντους (15/25 σουτ), ενώ 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ είχε ο ΛεΜπρον Τζέιμς. Για την Ιντιάνα που θα πρέπει να αρχίζει να διαχειρίζεται και τις ήττες, 25 πόντους είχε ο Πολ Τζορτζ.

Στην 15η τους νίκη σε 25 αγώνες έφτασε το Ντάλας το οποίο νίκησε εύκολα το Μέμφις με 105-91. Πολύ καλή εμφάνιση για τους Μαβς έκανε ο Ντίρκ Νοβίτσκι με 20 πόντους σε 27 λεπτά συμμετοχής, ενώ 18 πόντους είχε ο Μόντα Έλις. Πολύ καλός για τις «Αρκούδες» ήταν ο Τόνι Άλεν με 16 πόντους, ενώ 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά μόλις με 5/17 δίποντα, είχε ο Ζακ Ράντολφ. Ο Κώστας Κουφός σκόραρε 6 πόντους (3/9 δίποντα) και πήρε 7 ριμπάουντ σε 18 λεπτά, ενώ ο Νικ Καλάθης σε 18 αγωνιστικά λεπτά δεν πέτυχε πόντο όντας άστοχος (0/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο). Ο Κάιλ Κόρβερ συνεχίζει να βομβαρδίζει ακατάπαυστα τα αντίπαλα καλάθια και έτσι στο παιχνίδι με τους Κίνγκς πέτυχε 28 πόντους με 8/10 τρίποντα, ισοφάρισε το προσωπικό του ρεκόρ σε τρίποντα μια βραδιάς...ενώ έφτασε και 95 συνεχόμενα με έστω και ένα τρίποντο και πλησιάζει τα 100!!! Έτσι η Αταλάντα δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει του Σακραμέντο με 124-107 σε ένα παιχνίδι που είχαν 15 τρίποντα και 38 ασίστ, με τον Τζεφ Τινγκ να έχει 15 ασίστ. Για τους ηττημένους, για ακόμα ένα παιχνίδι μια ομάδα μόνος του ήταν ο ΝτεΜάρκους Κάσινς με 28 πόντους.

Όπως αναφέραμε και χθες τα «Πιστόνια» έχουν αρχίσει και χτίζουν χαρακτήρα, και έτσι χρειάστηκαν μια πολύ μεγάλη ανατροπή ώστε να περάσουν από την Βοστόνη την οποία κέρδισαν με 107-106. Το Ντιτρόιτ βρέθηκε 21 πόντους πίσω, κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση...και παραλίγο στο τέλος να υποστεί αυτό μια μεγάλη ανατροπή καθώς βρέθηκε μπροστά με 100-93 τρία λεπτά πριν το τέλος. Οι Σέλτικς επανήλθαν και κατάφεραν να μειώσουν σε 106-107 όταν ο καλύτερος τους παίκτης, Τζάρεντ Σάλινγκερ (19 πόντοι, 8 ριμπάουντ) αστόχησε σε μια βολή στα 41,6'' αδυνατώντας να ισοφαρίσει. Στη συνέχεια ο Μπραντ Τζένιγκς αστόχησε σε μακρινό σουτ, αλλά ο Τζος Σμιθ έκοψε τον Τζεφ Γκριν διασφαλίζοντας τη νίκη για την ομάδα του. Ο Τζένιγκς είχε 28 πόντους και 14 ασίστ, ενώ ο Τζος Σμιθ πρόσθεσε άλλους 20 πόντους.

Την πέμπτη του ήττα στο πρωτάθλημα υπέστη το Πόρτλαντ το οποία φάνηκε να άδειασε...μετά την σπουδαία νίκη στο Κλίβελαντ. Αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι διαστημικοί Μινεσότα φτάνοντας την διαφορά και στο +32 (62-30). Κάπου εκεί ξύπνησαν οι Μπλέιζερς από τον βαθύ λήθαργο τους και κατάφεραν να μειώσουν στο -5 (114-109) μένοντας ωστόσο από βενζίνη καθώς οι «Λύκοι» επικράτησαν με 120-109. Φοβερός ήταν ο Νίκολα Πέκοβιτς με 30 πόντους (14/19 δίποντα), ενώ ο Κέβιν Λοβ έδωσε ακόμη μια παράσταση με 29 πόντους, 15 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Για το Πόρτλαντ ο Ντάμιαν Λίλαρντ συνέχισε να είναι πυραυλοκίνητος με 36 πόντους ενώ 15 πόντους με 14 ριμπάουντ είχε ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ (7/21 σουτ).

Λυτρωτής με καλάθι στην εκπνοή ήταν ο Κέμπα Ουόκερ για την Σάλροτ καθώς οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 104-102 μέσα στο Τορόντο στην παράταση. Οι Μπόμπκατς είχαν τον έλεγχο του αγώνα καθώς προηγήθηκαν με 61-45 στο 28', αλλά οι Καναδοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 93-93 με τρίποντο του Κάιλ Λόρι στα 12,1'' πριν το τέλος στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση, με τον Ουόκερ να λύνει τον γόρδιο δεσμό της νίκης. Ο ηγέτης της Σάρλοτ είχε 29 πόντους με 10/18 σουτ, ενώ για τους Ράπτορς 30 πόντους είχε ο ΝτεΜαρ ΝτεΡοζάν.

Τα αποτελέσματα:

Μαϊάμι - Ιντιάνα 97-94Ορλάντο - Γιούτα 82-86Τορόντο - Σάρλοτ 102-104Ατλάντα - Σακραμέντο 124-107Μπρούκλιν - Ουάσινγκτον 107-113Βοστόνη - Ντιτρόιτ 106-107Μιλγούοκι - Νέα Υόρκη 101-107Μινεσότα - Πόρτλαντ 120-109Ντάλας - Μέμφις 105-91Φοίνιξ - Σαν Αντόνιο 101-108Χιούστον - Σικάγο 109-94Λος Άντζελες Κλίπερς - Νιού Όρλεανς 108-95