Αποχαιρέτησε με ήττα (60-52) ο «δικέφαλος»

Ο ΠΑΟΚ σε ένα πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι δεν τα κατάφερε εντός έδρας με την ανώτερη Νίζνι Νόβγκοροντ και αποχαιρέτησε με ήττα (60-52) τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις για τη σεζόν 2013-14. Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι γνώριζαν πριν από την έναρξη του αγώνα ότι είχαν αποκλειστεί, αφού η Άνκαρα νωρίτερα νίκησε εντός έδρας και τερμάτισε στην τρίτη θέση του ομίλου, επικεντρώνονται πλέον στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ξεκίνησε πολύ καλά (21-13) την αναμέτρηση μπροστά σε περίπου... 300 οπαδούς του,

αλλά στη συνέχεια σημείωσε 3 πόντους σε ολόκληρο το δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να πάνε στα αποδυτήρια με το +5 (29-24). Στην επανάληψη η Νίζνι κράτησε τον έλεγχο του αγώνα και σταδιακά ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα. Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να αντιδράσει και το τελικό 60-52 ήρθε πολύ φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 24-29, 39-46, 52-60.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κούπερ 6, Χαραλαμπίδης 6 (2), Τσόχλας, Βουτσίσεβιτς 2, Τσαϊρέλης 10, Δέδας 11 (3), Μαργαρίτης 5 (1), Μπόγρης 7, Κασελάκης 3 (1), Λιάπης, Κόνιαρης 2, Κόττας.
ΝΙΖΝΙ (Λούκιτς): Μπαμπούριν 9 (3/3τρ), Μπάμπιτ, Μπρέζετς 16, Ίβλεφ 4, Αντόνοφ 14 (2), Κβοστός 9 (1), Πανίν, Σαβέλιεφ 1, Πολ 7 (1).