Ήττα-μάθημα στο τέλος για Πανιώνιο (93-89)

Ο Πανιώνιος γνώρισε την ήττα με 93-89 στην παράταση (κ.α. 80-80) και τερμάτισε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας στον Η' Ομιλο του στο Eurocup. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τον Γάιο Σκορδίλη που έμεινε στην Αθήνα για να αναρρώσει πλήρως από την γαστρεντερίτιδα που τον ταλαιπώρησε τις τελευταίες ημέρες, ακόμα και να κέρδιζε δεν θα άλλαζε κάτι στην τελική κατάταξη

του ομίλου, αφού η Μπεσίκτας επικράτησε εντός έδρας της Ραντνίτσκι με 90-76 και πήρε την πρώτη θέση του ομίλου.

Οι κυανέρυθροι «αυτοκτόνησαν» στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, αφού ήταν μπροστά στο σκορ με τρεις πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα, επέλεξαν να κάνουν φάουλ για να μη δεχθούν τρίποντο, αλλά τελικά έχασαν το ριμπάουντ και δέχθηκαν το καλάθι της ισοφάρισης από τους γηπεδούχους.

Στο πρώτο μέρος η ελληνική ομάδα μπορεί να ήταν σταθερά πίσω στο σκορ, αλλά χάρη στους πολύ καλούς Λάνγκφορντ (10π), Σαλούστρο (6π, 3/3δ, 3ρ, 1κλ, 2ας) και ΜακΚόλουμ (7π) έμεινε κοντά στο σκορ (10-8, 14-11, 19-16, 24-16, 28-20, 30-26, 37-34). Στο ίδιο τέμπο κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο, αφού οι γηπεδούχοι με μικρά ξεσπάσματα πήγαιναν τη διαφορά κοντά στους δέκα πόντους και ο Πανιώνιος απαντούσε άμεσα πλησιάζοντας ξανά σε απόσταση αναπνοής, χωρίς όμως να μπορεί να πάρει αυτός τον έλεγχο (40-36, 46-36, 54-51, 64-56).

Στο τελευταίο λεπτό ο Σαλούστρος με μία ελεύθερη βολή έκανε το 76-75, στην επόμενη φάση έκλεψε τη μπάλα και ο Μίλμπουρν με κάρφωμα έδωσε το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα (77-76). Οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε μία ελεύθερη βολή και ο Ντούβνιακ σημείωσε το καθοριστικό τρίποντο (80-77) στα 13’’. Ο Πανιώνιος έκανε φάουλ, ο Γουίλιαμσον ευστόχησε σε μία βολή, αλλά ο Ρόμπινσον πήρε το ριμπάουντ και ισοφάρισε σε 80-80 με ένα τυχερό σουτ από τα 4 μέτρα.

Στην παράταση οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, είχαν σταθερά το προβάδισμα και πήραν τη νίκη-γοήτρου που έψαχναν ώστε να κλείσουν με τον καλύτερο τρόπο τη φετινή τους ευρωπαϊκή περιπέτεια. Κορυφαίος για τον Πανιώνιο σε ακόμα ένα παιχνίδι ο ΜακΚόλουμ με 23 πόντους (4/9δ, 2/7τρ, 9/10β, 5ρ).

Δεκάλεπτα: 19-16, 37-34, 67-58, 80-80, 93-89.
ΜΠΙΣΟΝΣ: Νικαρίνεν 8 (2), Νότινεν 5 (1), Ρόμπινσον 28 (1), Κότι 8, Κοβίστο 12 (2), Κις 8 (1) (0/5σ), Ουίλιαμσον 24, Σάμπσον.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μακόλουμ 23 (2), Ντούβνιακ 17 (3), Κάρτερ 5 (1), Αθανασούλας , Λάνγκφορντ 14, Σίμτσακ 2, Κυρίτσης 13, Σαλούστρος 7, Μίλμπουρν 4.