Εξαιρετικοί «Παπ», «Νικ» και Κουφός...στα χαμηλά ο «Γιάννης» (vid's)

Ακόμα μια νίκη πρόσθεσαν στην Preseaon οι Ρόκετς, οι οποίοι έχοντας τον Κώστα Παπανικολάου να ξεκινάει στην βασική πεντάδα, επικράτησαν των Μάτζικ στο Ορλάντο με 90-89. Ο Έλληνας διεθνής φόργουορντ είχε 5 πόντους με 0/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 2/2 βολές, να έχει 1 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο, 2 λάθη και 4 φάουλ σε 31 αγωνιστικά λεπτά, σε ένα παιχνίδι που ο Τζέιμς Χάρντεν αγωνίστηκε για μόλις 18 λεπτά, ενώ εκτός έμειναν οι Χάουαρντ, Αρίζα και Τέρι. Σε πολύ άσχημη βραδιά βρέθηκε ο Λιθουανός Ντόνατας Μοτεγιούνας με 0/11 σουτ.

Μπορεί ο ΛεΜπρον Τζέιμς να ξεκουράστηκε στο

FedEx Forum, αλλά αυτό δεν ενόχλησε τους δυο «δικούς» μας, Κώστα Κουφό και Νικ Καλάθη, να πραγματοποιήσουν μια καταπληκτική εμφάνιση, στο νίκη του Μέμφις επί του Κλίβελαντ με 96-92. Ο Νικ Καλάθης είχε 10 πόντους με 4/5 σουτ, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και μόλις 2 λάθη σε 31', ενώ ο Κώστας Κουφός σκόραρε 13 πόντους με 5/6 δίποντα και 3/8 βολές, 4 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 28' συμμετοχής.

Αντίθετα, σε ένα από τα χειρότερα βράδια του στο NBA, εξελίχθηκε για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο η αναμέτρηση των Μπακς με τους Τίμπεργουλβς, και την ήττα της ομάδας του με 110-91. Ο Γιάννης είχε είχε μόλις 1 πόντο με 0/7 σουτ, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 8 (!) λάθη σε κάτι λιγότερο από 25 λεπτά συμμετοχής, την ώρα που ο Jabari Parker μετρούσε μεν 18 πόντους, αλλά με 7/19 προσπάθειες.