Επιβλητική νίκη της Εθνικής Κορασίδων επί της Αλβανίας

Το αήττητο σερί της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 Β’ Κατηγορίας, που διεξάγεται στην Οραντέα της Ρουμανίας, συνέχισε η Εθνική Κορασίδων, επικρατώντας της Αλβανίας με σκορ 110-43, δηλαδή με 67 πόντους διαφορά!

Μετά από αυτή την ευρείας έκτασης νίκη απέναντι στην Αλβανία οι Ελληνίδες διεθνείς, έκαναν το 3/3 στην διοργάνωση, μένοντας στην πρώτη θέση του Β’ Ομίλου.

Από την αρχή της αναμέτρησης η νίκη ήταν δεδομένη για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα. Μόνο η τελική διαφορά στο σκορ αποτελούσε ερωτηματικό. Στα τέσσερα πρώτα λεπτά η ψαλίδα της διαφοράς έφτασε στο +10 (12-2).

Όσο προχώραγε η αναμέτρηση τόσο άνοιγε και η διαφορά στο σκορ (20-7, 34-13), με το +20 (42-22) να κλείνει το πρώτο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ένα επιθετικό ρεσιτάλ της Εθνικής Ομάδας που σκόραρε 40 πόντους (82-33). Στην τελευταία περίοδο, γρήγορα, η διαφορά ξεπέρασε το +50 (89-38). Ενώ το φράγμα των 100 πόντων έσπασε στο 37’ (100-40). Οι 110 που πέτυχαν οι παίκτριες του Τάκη Μπακογέωργου είναι η καλύτερη επιθετική συγκομιδή σε όλα παιχνίδια ως τώρα στην διοργάνωση.

Η διαφορά δυναμικότητας επέτρεψε στον Ομοσπονδιακό τεχνικό, Τάκη Μπακογεώργο, να κάνει πολλές αλλαγές ώστε να ξεκουράσει τις «βασικές» αλλά και να διαπιστώσει την ετοιμότητα όλων των παικτριών που έχει στην διάθεση του. Τα πέντε κορίτσια (Χατζηβασιλείο, Πράπα, Κριμήλη, Χατζηλεοντή, Κούκη) που είχαν παίξει πάνω από 30 λεπτά στα δύο πρώτα παιχνίδια, πήραν τις απαραίτητες ανάσες.

Σπουδαία εμφάνιση έκανε η Άσπα Γασπαράτου με 16 πόντους (3/5 δ., 2/3 τρ.. 4/4 β.), 9 ασίστ και 7 κλεψίματα. Για άλλη μία φορά η Ειρήνη Κούκη που έπαιξε μόνο στα 10 πρώτα λεπτά έδειξε πόσο σημαντική είναι στο σύνολο που παρουσιάζει ο κόουτς Μπακογεώργος. Τέλος οι Αναστασοπούλου, Μπουντούκα, Γιαννουσίου, Βαντσιούρη και Σαπαλίδου φώναξαν, παρούσες, και αναμένεται να προσφέρουν σημαντικές λύσεις όποτε κληθούν στους υπόλοιπους δύσκολους αγώνες του τουρνουά.

Δεκάλεπτα: 22-13, 42-22, 82-33, 110-43.

Ελλάδα (Μπακογεώργος): Χατζηβασιλείου 9, Γασπαράτου 16 (2), Αναστασοπούλου 12, Πράπα 4, Κριμήλη 2, Κριμιτζά 8, Μποντούκα 10, Γαννουσίου 11, Βαντσιούρη 9, Σαπαλίδου 11 (1), Χατζηλεοντή 8, Κούκη 10.

Αλβανία(Σάκο): Ρεσχπία 12, Μερκάϊ, Χάρις 12 (4), Κελέσι 5 (1), Βέρι 12 (2), Ρακιπάϊ, Μαλέσια, Μαργκιλάϊ, Λουγκάϊ 2.