Επιτέλους νίκη για τον Αντετοκούνμπο (vid's)

Επιτέλους νίκη για τους Μπακς! Την πρώτη τους νίκη μέσα στο 2014 πέτυχαν τα «Ελάφια» του Γιάννη Αντετοκούνμπο, επικρατώντας των Πίστονς στην έδρα τους με 104-101, και αφήνοντας πίσω ένα αρνητικό σερί 9 ηττών! Ωστόσο, το παιχνίδι δεν ξεκίνησε ιδανικά για τους Μπακς, καθώς τα «Πιστόνια» προηγήθηκαν με 11-22, για να καταφέρουν να προσπεράσουν οι γηπεδούχοι με 33-32 στο 15' με μακρινό τζαμπ σουτ του Κάρον Μπάτλερ. Το ημίχρονο έκλεισε με 50-56 για το Ντιτρόιτ, με τον πρώην παίκτη των Μπακς, Μπράντον Τζένινγκς

να έχει πάρει «φωτιά» σκοράροντας 20 πόντους. Ο Τζένινγκς συνέχισε να είναι «ζεστός» και στην τρίτη περίοδο, και έτσι με δικό του τρίποντο η ομάδα του έφτασε και το +13 (63-76) στο 29'...για να αναλάβει στη συνέχεια δουλειά ο Καρόν Μπάτλερ. Ο 34χρονος σμολ φόργουορντ πέτυχε ένα καθοριστικό τρίποντο στο τελείωμα της 3ης περιόδου μειώνοντας σε 81-85, ενώ ο ίδιος με δυο συνεχόμενα καλάθια έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 98-97 στο 44'.

Δραματικό ήταν και το φινάλε του αγώνα καθώς με το σκορ στο 104-101 οι διαιτητές μέτρησαν αρχικά καλάθι το κόψιμο του Αντρέ Ντρούμοντ στον Μπάτλερ στα 30'', αλλά στη συνέχεια και με την βοήθεια του βίντεο έδωσαν τζάμπολ. Ο Τζένινγκς έκοψε τον Νάιτ σε προσπάθεια του για τρίποντο στα 7'' πριν το τέλος, για να αστοχήσει σε δυο ελεύθερες βολές ο Τζος Σμιθ στα 3,6'', αλλά ο Μπράντον Νάιτ στην προσπάθεια τους να πάρει το αμυντικό ριμπάουντ βγήκε με την μπάλα εκτός παρκέ. Έτσι με 1,4'' να απομένει στο χρονόμετρο η μπάλα πήγε στον Ρόντνεϊ Στάκι, ο οποίος σε προσπάθεια του να ισοφαρίσει με τρίποντο βρήκε την γωνία του ταμπλό. Πρώτος σκόρερ για τα «Ελάφια» ήταν ο Κάρον Μπάτλερ με 30 πόντους (12/21 σουτ), ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 4 πόντους σε κάτι λιγότερο από 26 λεπτά, με 2/2 βολές, 1/3 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο. Για το Ντιτρόιτ, μια ομάδα μόνος τους ήταν ο Μπράντον Τζένινγκς με 30 πόντους (11/23 σουτ).

Τον αέρα των Σπερς φαίνεται ότι έχουν πάρει οι Θάντερ, οι οποίοι με τον Κέβιν Ντουράντ να δείχνει ασταμάτητος επικράτησαν μέσα στο AT&T Center με 111-105 και έφτασαν το 3/3 απέναντι στον μεγάλο τους αντίπαλο. Ο σούπερ σταρ της Οκλαχόμα πέτυχε για 9ο συνεχόμενο παιχνίδι πάνω από 30 πόντους (είχε 36 πόντους με 12/22 σουτ, 10/11 βολές, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ) καταφέροντας τα περίφημα απέναντι στην πιο σκληρή άμυνα του πρωταθλήματος. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο αντί - Ουέστμπρουκ, Ρέτζι Τζάκσον, ο οποίος είχε 27 πόντους με 8 ασίστ. Όσο αφορά την ομάδα του Γκρέγκ Πόποβιτς, αυτή μετά τους Ντάνι Γκριν και Τιάγκο Σπλίτερ έχασε με τραυματισμό και τον Κάχι Λέοναρντ (έσπασε το μικρό δάχτυλο του ποδιού του), και παρά την εκπληκτική εμφάνιση του Τόνι Πάρκερ (37 πόντους με 14/22 σουτ) δεν μπόρεσε να φτάσει στην επιτυχία.

Σε άσχημο...φεγγάρι δείχνουν να βρίσκονται οι Πέισερς οι οποίοι πραγματοποιώντας την χειρότερη φετινή τους εμφάνιση ηττήθηκαν εύκολα στο Φοίνιξ από τους Σανς με 124-100. Έξι παίκτες των Σανς είχαν διψήφιο αριθμό πόντων και κορυφαίους τους Τζέραλντ Γκριν (23 πόντοι, τους 18 στο πρώτο ημίχρονο), Γκόραν Ντράγκιτς (21 πόντοι, 8/10 σουτ) και Μαρκίφ Μόρις (20 πόντοι), ενώ για την Ιντιάνα ξεχώρισε μόνο ο Πολ Τζόρτζ με 26 πόντους.

Με τον Πέρο Άντιτς να πετυχαίνει 4 καθοριστικές βολές στο φινάλε οι Χοκς κατάφεραν να περάσουν από το Ορλάντο επικρατώντας τον Μάτζικ με 112-109. Η Ατλάντα είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα καθώς έφτασε την διαφορά στο +19 (63-82) με τους γηπεδούχους με αντεπίθεση διαρκείας να καταφέρνουν να προσπεράσουν με 109-108. Έτσι ο πρώην πάουερ φόργουορντ του Ολυμπιακού στα 22'' με 2 βολές έγραψε το 109-110, για να έρθει ο ίδιος στα 11,1'' με ακόμη ένα σετ ελευθέρων βολών να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του. Ο Σκοπιανός είχε 10 πόντους με 2/9 σουτ και 12 ριμπάουντ (το ίδιο ρεκόρ έχει και στην Ευρωλίγκα) ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Πολ Μίλσαπ με 24 πόντους και 6 ριμπάουντ. Όσο για τον Κάιλ Κόρβερ...αυτός συνέχισε το «βιολί» του φτάνοντας τα 110 παιχνίδια με έστω ένα εύστοχο τρίποντο. Για το Ορλάντο, που κατάφερε να πραγματοποιήσει μια μεγάλη επιστροφή...πριν δράσει ο Άντιτς, ο Βίκτορ Ολαντίπο είχε 24 πόντους με 7 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Τα αποτελέσματα:

Σάρλοτ - Λος Άντζελες Κλίπερς 95-91Κλίβελαντ - Σικάγο 87-98Ορλάντο - Ατλάντα 109-112Τορόντο - Ντάλας 93-85Ουάσινγκτον - Βοστόνη 111-113Νέα Υόρκη - Φιλαδέλφεια 106-110Χιούστον - Σακραμέντο 119-98Μιλγούοκι - Ντιτρόιτ 104-101Σαν Αντόνιο - Οκλαχόμα 105-111Φοίνιξ - Ιντιάνα 124-100