Eurocup: Τα αποτελέσματα & Πανόραμα (Last 32 3η αγ.)

Συνέχεια στο Last 32 του Eurocup με την δεύτερη ημέρα της 3ης αγωνιστικής και το κυρίως πιάτο αφού σήμερα (22/1) διεξάγονται 13 αναμετρήσεις.

13η τρίτη και… φαρμακερή για την Ούνικς!

Η Ούνικς Καζάν των Ζήση, Καϊμακόγλου και Βουγιούκα γνώρισε την πρώτη της ήττα στο Last 32, αλλά και γενικότερα στο Eurocup, μιας και μέχρι σήμερα (22/1) ήταν η μοναδική αήττητη ομάδα στο θεσμό από το ξεκίνημα της σεζόν! Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι

ηττήθηκε στο Βέλγιο με 78-75 (24-25, 46-47, 63-57, 78-75) από την Οστάνδη, σε ένα παιχνίδι που οι ομάδες συμβάδιζαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 70-65 3΄πριν το τέλος του παιχνιδιού, για να ισοφαρίζει με κάρφωμα ο Βλαντιμίρ Βερεμένκο 1’ πριν το τέλος σε 71-71 αφήνοντα τα πάντα ανοιχτά. Καθοριστικό για τη νίκη των γηπεδούχων ήταν το γκολ φάουλ του Ντούσαν Τζόρτζεβιτς που διαμόρφωσε το 76-73 στα 8’’, αφού οι παίκτες και των δύο ομάδων ευστόχησαν στις βολές τους (76-75, 78-75) και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 78-75 για την Οστάνδη, η οποία διπλασίασε τις νίκες της στον Μ’ όμιλο (ρεκόρ 2-1). Από την άλλη, η Ούνικς μετά την πρώτης απώλεια συνεχίζει και αυτή με 2 νίκες και 1 ήττα.

Για τους Ρώσους, πολύ καλός και απόλυτα εύστοχος ήταν ο Ίαν Βουγιούκας με 10 πόντους (2/2 δίπ., 6/6 β.), ενώ μάζεψε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ σε 17’ συμμετοχής. Ο Νίκος Ζήσης είχε 7 πόντους (2/4 δίπ., 0/2 τρίπ., 3/4 τρίπ.), 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 31 λεπτά, ενώ ο Κώστας Καϊμακόγλου δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα, προσθέτοντας 4 πόντους (0/1 δίπ., 0/4 τρίπ., 4/6 β.), 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 28 λεπτά. Πρώτος σκόρερ για την Ούνικς ήταν ο Άντριου Γκάντλοκ με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 27’ συμμετοχής.

Για τους νικητές ξεχώρισαν ο Πιερ Αντουάν Ζιλέτ με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και ο Ντούσαν Τζόρτζεβιτς, ο οποίος πέτυχε και αυτός 15 πόντους, ενώ μάζεψε 3 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ. Τέλος, ο Μπρέντ Ράιτ πρόσθεσε άλλους 13 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Δεύτερη σερί ήττα για Ιτούδη!

Την 2η της ήττα υπέστη η Μπάνβιτ του Δημήτρη Ιτούδη, αυτή τη φορά στην Λουμπιάνα με 84-80 (20-26, 42-42, 64-68, 84-80) από την Ολίμπια, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο ημίχρονο (42-42), με τους φιλοξενούμενους να πατάνε καλύτερα στο παρκέ στην επανάληψη, με αποτέλεσμα να ολοκληρώσουν την 3η περίοδο προηγούμενοι με 4 πόντους (64-68).

Στην 4η περίοδο όμως οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ένα επιμέρους σκορ 20-12 και έκαναν την μεγάλη ανατροπή (84-80), διπλασιάζοντας τις νίκες τους στον Κ’ όμιλο (ρεκόρ 2-1). Από την άλλη, η τουρκική ομάδα, η οποία ήταν πολύ άστοχη σήμερα έξω από την γραμμή των 6.75 (2/13, 15%), διπλασίασε τις ήττες της και συνεχίζει με ρεκόρ 1-2.

Πρώτος σκόρερ για την Ολίμπια ήταν ο Ντράζεν Μπούμπνιτς με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 28’ συμμετοχής, ενώ ακολούθησε ο Ντεμόγσα Γιοκσίμοβιτς με 15 πόντους σε 18 λεπτά.

Για την Μπάνβιτ ο Σάμι Μέχια τα έκανε… όλα πετυχαίνοντας 26 πόντους (9/12 δίπ., 0/2 τρίπ., 8/10 β.), ενώ μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ σε 31’ συμμετοχής. Ο Ερλ Ρόουλαντ πρόσθεσε άλλους 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 36 λεπτά.

Νίκη στο τέλος και... 3-0 η Μπεσίκτας

Η Μπεσίκτας πήρε μεγάλη νίκη στην Κροατία απέναντι στην Τσεντεβίτα με 71-69 (19-12, 44-37, 52-53, 69-71), χάρη σε εύστοχο τρίποντο του Μουρατσάν Γκιουλέρ (που ήταν και το πρώτο εύστοχο καλάθι του στο παιχνίδι, (3π., 0/2 δίπ., 1/1 τρίπ.)) 21’’ πριν το τέλος του παιχνιδιού! Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, αλλά η Μπεσίκτας αντεπιτέθηκε και μπήκε καλύτερα στην επανάληψη (8-16 επιμέρους σκορ στην 3η περίοδο).

Με το τρίποντο του 34χρονου Τούρκου γκαρντ έφτασε στην 3η της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για τον Ν’ όμιλο και ενώ από τους γηπεδούχους ο Νόλαν Σμιθ (2 φορές) μαζί με τον Μαρίνο Μπάζνταριτς απέτυχαν να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση στα τελευταία 20’’ που απέμεναν! Πλέον, η Τσεντεβίτα συνεχίζει στον όμιλο με 1 νίκη και 2 ήττες.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κρις Λόφτον με 20 πόντους και 2 ριμπάουντ σε 34’ συμμετοχής, ενώ ακολούθησαν ο Τόμισλαβ Ρούζιτς και ο Ράιαν Μπρόεκχοφ με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Άλαν Ρέι με 17 πόντους σε 21’ συμμετοχής, ενώ ο Τζόσουα Σέλμπι πρόσθεσε άλλους 11 πόντους σε 15 λεπτά.