Επέστρεψε… για την πρωτιά η ΤΣΣΚΑ (vid)

Η ΤΣΣΚΑ νίκησε με 77-70 την Μπάγερν στη Μόσχα και επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής απέναντι στη Ρεάλ, συνεχίζοντας τη μάχη της για την πρωτιά του ομίλου. Η ομάδα του Ετορε Μεσίνα έφτασε πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ, καθώς το επιμέρους 28-15 της τρίτης περιόδου της έδωσε την… άνεση να διαχειριστεί το παιχνίδι όπως ήθελε και να κατεβάσει ταχύτητα.

Οι Βαυαροί ήταν μαχητικοί, αλλά σαφώς και δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι παραπάνω από μια καλή εμφάνιση

στη Μόσχα, έστω κι αν δεν βρήκαν απέναντί τους τον τραυματία Τεόντοσιτς. Ο Γουίμς (15π.) γέμισε μια χαρά το κενό, έχοντας συμπαράσταση από τον Κρστιτς (12π.) και από τους Κάουν, Χάινς (10 πόντοι έκαστος).

Η Μπάγερν πάλεψε σκληρά στο πρώτο ημίχρονο (38-34) και πλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο όπου οι γηπεδούχοι… χάθηκαν από τον ορίζοντα, παρ’ όλα αυτά η ομάδα του Πέσιτς, που παρά την ήττα συνεχίζει να ελπίζει για πρόκριση, μάζεψε την κατάσταση και υπέστη… τιμητική ήττα, με τον Τόμπσον (14π.) να είναι ο πρώτος της σκόρερ και τους Τρούτμαν (13π.), Τζέντοβιτς (13π.) να ακολουθούν.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 38-34, 66-49, 77-70
ΤΣΣΚΑ (Μεσίνα): Μίτσοβ 7(1), Φριτζόν 5(1), Τζάκσον 4, Πάργκο 5(1), Κρστιτς 12, Γουίμς 15(2), Κάουν 10, Κριάπα 9(1), Χάινς 10.
ΜΠΑΓΕΡΝ (Πέσιτς): Τρούτμαν 13(1), Χάμαν, Τόμπσον 14, Στάιγκερ 5(1), Μπένζινγκ 2, Τζέντοβιτς 13(3), Ντιλέινι 9(1), Ιντμπίχι 4, Τέιλορ 7(1), Μπράιαντ 3.