Είχε κέφια η Μπάρτσα...

Στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» η Μπαρτσελόνα είναι πάντα μια διαφορετική ομάδα, και έτσι μετά την βαριά ήττα στην πρεμιέρα του Top-16 από τον Ολυμπιακό, ξέσπασε πάνω στην Χίμκι, της οποίας επικράτησε με 87-70, παίρνοντας μια πολύ καλή διαφορά στην οικονομία του ομίλου. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, που εξασφάλισε τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο, μην νιώθοντας καμία απειλή από τους Ρώσους, είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, έχοντας ως κορυφαίο όλων τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο με 14 πόντους (οι 10

π. ήρθαν στο πρώτο ημίχρονο), ενώ τον ίδιο αριθμό πόντων είχε και ο Πάου Ρίμπας. Ο Στράτος Περπέρογλου αγωνίστηκε για 16 αγωνιστικά λεπτά έχοντας 5 πόντους (1/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα). Στον αντίποδα το συγκρότημα του Ρίμας Κουρτινάιτιτς δεν είχε στο ρόστερ του τον 31χρονο ποιοτικό σέντερ Πολ Ντέιβις, και ουσιαστικά πλήρωσε την αστοχία του πρώτου ημιχρόνου, έχοντας συνολικά 3/23 τρίποντα. Ο Τάιρις Ράις είχε 14 πόντους με 7 ασίστ, ενώ προσπάθησε, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο ο Τάιλερ Χόνεικατ με 8 πόντους.

Καταιγιστική εμφανίστηκε η Μπαρτσελόνα στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην άστοχη Χίμκι (9/19 δίποντα, 1/13 τρίποντα) και κατάφερε σταδιακά με ηγέτες τους Ναβάρο (10 π.) και Ρίμπας (9 π.) να χτίσει μια διαφορά, καθώς μετά το αρχικό 10-8 του πρώτου εξάλεπτου, μπόρεσε με αιχμές τους Ντόελμαν και Λαουάλ να κλείσει την πρώτη περίοδο με 23-16, φτάνοντας με διαδοχικά πικ εν ρολ, και αξιοποιώντας την ικανότητα του Τόμιτς να φτάσει την διαφορά στο +19 (47-28), με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με 49-29 χάρη σε καλάθι του -Σατοράνσκι στο φινάλε.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η Χίμκι κατάφερε να πλησιάσει ως το -12 (76-64) στο 37', μην μπορώντας να πλησιάσει την Μπάρτσα περισσότερο, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 87-70, με μια εξαιρετική συνεργασία των Σατοράνσκι και Ντόελμαν.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 49-29, 67-51, 87-70ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόελμαν 10, Ρίμπας 14 (4/6 τριπ.), Λαουάλ 10, Αμπρίνες, Ναβάρα 14 (1/7 τριπ.), Σατοράνκσι 13 (3/4 τριπ.), Σάμουελς 9, Όλεσον, Περπέρογλου 5 (1), Τόμιτς 12.ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτιτς): Ράις 14 (7 ασίστ), Σβέντ 13 (3/8 τριπ.), Ντράγκιτς 8, Όγκουστιν 11 (7 ριμπ.), Κοπόνεν 4, Σοκόλοφ 8 (7 ριμπ.), Μόνια 4, Τοντόροβιτς, Χόνεικατ 8.