Απόλλων - Ηλυσιακός 87-74

Εχοντας τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα, ο Απόλλων Πατρών δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Ηλυσιακού με 87-74 και να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι γηπεδούχοι, έχοντας τη συμπάρασταση περίπου 1500 φίλων τους, ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 11-4, όμως ο Ηλυσιακός αντεπιτέθηκε και πέρασε μπροστά με 13-12. Η συνέχεια όμως ανήκε στους Πατρινούς, οι οποίοι με επί μέρους σκορ 27-2 έκλεισαν τοπρώτο δεκάλεπτο προπορευόμενοι με 30-14.

Ο Ηλυσιακός ανέβασε την απόδοσή του στη συνέχεια, όμως οι "μελανόλευκοι" έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τον Πέτροβιτς

συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και να κρατάνε προβάδισμα ασφαλείας μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (72-51).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, καθώς η ομάδα της Πάτρας δεν συνάντησε δυσκολίες στο να συντηρήσει το προβάδισμα και να φτάσει στη νίκη-πρόκριση με 87-74.