"Άπιαστη" η Ρεάλ με νέο ρεκόρ 24-0!!!

Το… τρένο της Ρεάλ Μαδρίτης του Γιάννη Μπουρούση (4π., 8 ριμπ.) δεν σταμάτησε ούτε στην Μπανταλόνα, κερδίζοντας την με 72-68 για την 12 αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Παράλληλα η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έφτασε πλέον τις 24 συνεχόμενες νίκες σε ισπανικό πρωτάθλημα, Supercopa και Ευρωλίγκα, σπάζοντας το ρεκόρ (23-0) που χρονολογείται στη μακρινή σεζόν 1960-61 και κατείχε η ίδια!!!

Στο σημερινό αγώνα (27/12) απέναντι στην Μπανταλόνα πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα (12-16 1η περίοδος) και έκλεισε το πρώτο μέρος προηγούμενη με 7 πόντους διαφορά (29-36 ημίχρονο), σε

ένα κλειστό παιχνίδι που κυριαρχούσαν οι σκληρές άμυνες. Στην επανάληψη, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο διεύρυνε κι άλλο την πρωτοπορία της (39-49 3η περίοδο) και δεν την σταμάτησε… τίποτα στο δρόμο της προς το μεγάλο ρεκόρ (72-68 τελικό)!

Περισσότερα σε λίγο...

Χωρίς να εντυπωσιάσει η "Μπάρτσα"

Η Μπαρτσελόνα του Κώστα Παπανικολάου (6π., 5 ριμπ.) έφτασε στην 3η συνεχόμενη νίκη της χωρίς να εντυπωσιάσει, κερδίζοντας εντός έδρας με 62-52 (18-9, 27-20, 42-35, 62-52) την Γκραν Κανάρια, για την 12η αγωνιστική της ACB. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ αν και συνάντησε αντίσταση από τους φιλοξενούμενους για τρία δεκάλεπτα, πήρε τελικά τη νίκη με κορυφαίο τον Έραζεμ Λόρμπεκ (12π., 4ριμπ.) που ξαναβρίσκει σιγά-σιγά τον παλιό του εαυτό. Έτσι, οι γηπεδούχοι συνεχίζουν από την 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 9 νίκες σε 12 αγώνες, ενώ η Γκραν Κανάρια βρίσκεται στην 5η θέση με ρεκόρ 8-4. Πλέον όλοι στην Βαρκελώνη έχουν στραμμένη την προσοχή τους στο clasico της 13ης αγωνιστικής της Liga Endesa, που θα διεξαχθεί στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης την προσεχή Κυριακή (29/12).

Για την αντίπαλο του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού στο Top 16 της Ευρωλίγκας, ο Κώστας Παπανικολάου πέτυχε 6 πόντους (2/3 δίπ., 0/2 τρίπ., 2/2β.), ενώ μάζεψε και 5 ριμπάουντ σε 24’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Έραζεμ Λόρμπεκ με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 20’ συμμετοχής, ενώ ακολούθησε ο Μπόστιαν Νάχμπαρ με 7 πόντους σε 17 λεπτά.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Εούλιους Μπάεζ με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 29’ συμμετοχής, ενώ ο Μπεν Χάνσμπροου πρόσθεσε άλλους 9 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Εντός έδρας ήττες για Λαμποράλ Κούτσα και Μάλαγα!

Την ήττα στις έδρες τους γνώρισαν η Λαμποράλ Κούτσα (4η συνεχόμενη στο πρωτάθλημα) και η Μάλαγα (2η συνεχόμενη στο πρωτάθλημα) από την Κανάριας (95-83) και την Σαραγόσα (76-67) αντίστοιχα. Οι δύο ομάδες οι οποίες θα συναντηθούν στην 1η αγωνιστική του Top 16 της Ευρωλίγκας (2/1, 20:00), δεν εκμεταλλεύτηκαν τις έδρες τους, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να επιστρέψουν στις νίκες στην Liga Endesa. Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο βρίσκεται στην 12η θέση με 5 νίκες και 7 ήττες, ενώ η ομάδα του Χουάν Πλάθα συνεχίζει από την 6η θέση με ρεκόρ 7-6.