Άνετος ο Ολυμπιακός στο ΟΑΚΑ...(77-66 τον ΠΑΟ)

Πιστοποιώντας την αγωνιστική του ανωτερότητα ο Ολυμπιακός επικράτησε με σχετική άνεση του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ με 77-66 και κατέκτησε την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου, με τον Βασίλη Σπανούλη να τινάζει στον «αέρα» ένα κατά γενική ομολογία ήρεμο παιχνίδι με την χειρονομία που έκανε προς τον κόσμο

του Παναθηναϊκού μετά το τρίποντο που πέτυχε και διαμόρφωσε το 64-77, στο 1:30 πριν το τέλος, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη των «ερυθρολεύκων». Η κίνηση του ξεσήκωσε τον κόσμο του Παναθηναϊκού, ο οποίος με την σειρά του αντέδρασε με τον χειρότερο τρόπο, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να διακοπεί για 32 λεπτά. Στον αγωνιστικό τομέα ο Ολυμπιακός είχε 10/23 τρίποντα με τον Γιώργο Πρίντεζη να έχει 16 πόντους και 4/7 τρίποντα, ενώ 15 πόντους είχε το κλειδί της νίκης του Ολυμπιακού, Τρεμελ Ντάρντεν. Ο Βασίλης Σπανούλης είχε 12 πόντους με 7 ασίστ. Για τον Παναθηναϊκό, που κινδυνεύει με τιμωρία, 22 πόντους είχε ο εξαιρετικός Εστεμπάν Μπατίστα (7/10 δίποντα, 13 ριμπάουντ), φορτώνοντας με 5 φάουλ τον Ντάνστον και 4 τον Χάντερ. Ο Παναθηναίκός ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 5/30 τρίποντα. Καθοριστική ήταν και η απουσία του Τζέιμς Γκιστ, ενώ χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι οι Διαμαντίδης, Φώτσης και Μαυροκεφαλίδης πέτυχαν συνολικά 7 πόντους.

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός άνοιξε το σκορ με ντραιβ του Ντάρντεν (0-2), με τον Παναθηναϊκό ή μάλλον…τον Γιάνκοβιτς να ξεκινάει ζεστός και με δυο μαζεμένα τρίποντα, και ένα δίποντο (πατούσε την γραμμή όπως έδειξαν οι διαιτητές) και μια βολή του Μπατίστα να γράφουν το 9-4 στο 4’, με τον Ολυμπιακό να απαντάει με ένα δικό του σερί 0-8, και να προσπερνάει μετά από φόλοου τον Ντάνστον με 9-12 (6’). Το «τριφύλλι» με ντράιβ του Παππά ισοφάρισε σε 16-16 στο 7’ , ενώ προσπέρασε με δυο βολές του Γιάνκοβιτς με 18-17. Ωστόσο, ο Μάντζαρης χτύπησε και πάλι και με το δεύτερο του τρίποντο έγραψε το 18-20, με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται με 18-22 χάρη σε καλάθι του Χάντερ από κοντά. Ο Γιάνκοβιτς ολοκλήρωσε την 1η περίοδο με 10 πόντους ενώ Μάντζαρης με 7 πόντους.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετική άμυνα στα πρώτα τρίο λεπτά της 2ης περιόδου, κλείνοντας κάθε διόδο στην ρακέτα του, και έτσι ο Πρίντεζης μετά από δημιουργία του Σπανούλη τον έφερε στο +8 (18-26) στο 13’, για να πετύχει το πρώτο «πράσινο» καλάθι ο Χαραλαμπόπουλος στο 7:15 (20-26). Ο Σλότερ με το πρώτο του καλάθι στο παιχνίδι (τρίποντο) μείωσε σε 23-26, για να φέρει και πάλι στο +7 τον Ολυμπιακό ο Ντάνστον (23-30) στο 16’. Ωστόσο ο Μπλούμς με τρίποντο από την δεξιά γωνία μείωσε σε 30-32, με τον Μπατίστα να κάνει την μεγαλύτερη ζημιά στον Ολυμπιακό στο 19’, φορτώνοντας τον Ντάνστον με το 3ο φάουλ, αριθμό που είχε και ο Χάντερ. Ο Μπατίστα με έμμεσο τρίποντο μείωσε σε 33-34, για να πετύχει ένα παλικαρίσιο καλάθι με ντράιβ ο Ντάρντεν για το 33-36. Ο Πέτγουεϊ κέρδισε τρεις βολές στα 4,3’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου μετά από φάουλ του Χαραλαμπόπουλου, για να ευστοχήσει σε δυο κάνοντας το 33-38. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 34-38, χάρη σε 1/2 βολές του Παππά σε νεκρό χρόνο, μετά από κερδισμένο φάουλ από τον Κατσίβελη. Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο επιχείρησε περισσότερα τρίποντα (4/17, από ότι δίποντα 8/14, με τον Μπατίστα να έχει 11 πόντους και 4/4 δίποντα), ενώ ο Ολυμπιακός είχε 10/19 δίποντα με 11 ασίστ (6 ο Σπανούλης, δηλαδή όσες όλος ο Παναθηναϊκός).

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στο παρκέ του ΟΑΚΑ στην 3η περίοδο και έτσι με ένα σερί 0-7 και μετά από καλάθι του Ντάνστον ανέβασε την διαφορά στο +11 (34-45), με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να απαντήσει και με 3 βολές του Παππά, μετά από φάουλ του Πρίντεζη, να μειώνει σε 39-45 στο 23’. Ωστόσο ο Πρίντεζης με το δεύτερο του τρίποντο στην 3η περίοδο έγραψε το 39-48, για να αναλάβει δράση ο Σπανούλης και με πέντε συνεχόμενους πόντους να πετυχαίνει το 42-53 στο 26’. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 44-53 με τον Μπατίστα να παίρνει και το 4ο φάουλ του Ντάνστον, αλλά ο Ολυμπιακός συνέχισε να ευστοχεί στην επίθεση κλείνοντας την 3η περίοδο στο +14 (48-62), όντας αγκαλιά με τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός έχοντας τον Ντάρντεν σε εξαιρετικό βράδυ…και να έχει απαντήσεις σε κάθε «πράσινη» επίθεση ανέβασε την διαφορά στο +14 (52-66) στο 34’, με τον ίδιο και τον Πρίντεζη να πετυχαίνουν καθοριστικά τρίποντα, με τον Σπανούλη να πετυχαίνει το καθοριστικό τρίποντο στο 1:30 πριν το τέλος για το 64-77…με την χειρονομία του να επισύρει την διακοπή του αγώνα, και το ξέσπασμα της «πράσινης» κερκίδας , αλλά και την τεχνική ποινή από τους διαιτητές. Το παιχνίδι ξεκίνησε μετά από 32 λεπτά με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 18-22, 34-38, 48-62, 64-77ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 2, Σλότερ 8 (2/7 τριπ.), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 10 (2/8 τριπ.), Φώτσης 2, Νέλσον, Παππάς 12, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 3 (9 ασίστ), Μπατίστα 22 (13 ριμπ.), Μπλούμς 3.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πετγουεϊ 4, Χάντερ 4, Ντάνστον 7, Σπανούλης 12 (2/6 τριπ., 7 ασίστ), Ντάρντεν 15 (1), Σλούκας 3, Λοτζέσκι 7 (1), Πρίντεζης 16 (4/7 τριπ., 9 ριμπ.), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 7 (2), Κατσίβελης.